Lubisz zapach świec zapachowych i często palisz je w swoim domu? Uważaj więc, bo mamy dla Ciebie kilka informacji na temat tego, jakie niekorzystne mogą mieć one wpływ – również na Twoje własne samopoczucie. Alternatywa dla nich są świece z wosku sojowego, które są w stu procentach naturalne.

Plusy i minusy świec parafinowych i z wosku sojowego

Parafina to najpopularniejszy, ale i najtańszy materiał, z którego wykonane są tradycyjne, zwykłe świece. Wydzielana jest z ropy naftowej lub z węgla brunatnego, a to już samo za siebie mówi, jakie może ona posiadać niekorzystne składniki. Wosk, z którego produkowane są świece z wosku sojowego jest w stu procentach pochodzenia naturalnego. Wytłaczany jest z nasion soi. Prawdą jest, że soja na świecie pochodzi często z upraw modyfikowanych, jednak podczas palenia tego rodzaju świec nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje, takie jak: dwutlenek węgla, formaldehyd, toluen i beznol. Ten natomiast wydziela się podczas palenia świec parafinowych, które najczęściej goszczą w naszych domach. Co ważne – wybierając świece zapachowe rzadko sprawdzamy skład, a tak naprawdę olejki w nich zawarte dalekie są od tych naturalnych. Są to sztuczne barwniki i substancje zapachowe, które może i dają aromatyczny efekt, ale nie sprzyjają naszemu dobremu samopoczuciu. Zwykłe świece szybciej się wypalają, a przy tym kopcą i wydzielają nieprzyjemny i duszący zapach. Może on być drażniący przede wszystkim dla dzieci, alergików i zwierząt domowych. Ostatnie badania potwierdziły, że szkodliwe dla naszego zdrowia substancję wydzielają się nawet już po 5 godzinach palenia takich świec – zwłaszcza dotyczy to tych zapachowych.

Naturalna baza świec

Alternatywa dla nich są świece z wosku sojowego, które są droższe, ale za to na pewno wydajniejsze. Palą się dwa razy dłużej od zwykłych świec, a przy tym nie wydzielają żadnych negatywnych dla naszego zdrowia substancji, dlatego mogą być bezpiecznie palone nawet w pomieszczeniach, w których są dzieci. Świece te podczas palenia wydobywają ładny, naturalny zapach. W sprzedaży dostępne są także świece aromatyczne, ale w nich wykorzystywane są tylko ekologiczne olejki i ekstrakty, które podobnie jak wosk, czerpane są z natury. Jest to produkt niezbędny dla osób, które cenią sobie ekologiczny tryb życia i naturalne składniki – nie tylko w żywieniu, ale w rzeczach codziennych. Dodatkowym plusem tych świec jest fakt, że ślady po wosku bardzo łatwo usunąć bez żadnych widocznych skaz. Ten dodatkowa dopłata, w stosunku do cen świec tradycyjnych, jest w tym przypadku jak najbardziej opłacalna i uzasadniona.