Nie dla uszkodzonego wyposażenia, tak dla higrometru!

Higrometr to prosty, niedrogi sposób monitorowania wilgotności względnej w domu. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest względna wilgotność i dlaczego powinieneś chcieć ją monitorować, w tym artykule znajdziesz wyjaśnienie. To pozwoli Ci na podjęcie świadomej decyzji o jego zakupie i pełnym wykorzystaniu potencjału tego urządzenia.

Co higrometr robi i jaką wartość wnosi?

Higrometr

mierzy wilgotność względną w domu, podobnie jak termometr mierzy temperaturę. Wilgotność względna jest miarą ilości wilgoci w powietrzu. Im cieplejsze powietrze, tym więcej wilgoci może pomieścić. Względna wilgotność jest wyrażona w procentach, więc jeśli powietrze zawiera połowę wilgoci, którą można utrzymać w bieżącej temperaturze, wilgotność względna wynosi 50 procent. Matematyka może wydawać się skomplikowana, ale higrometr ułatwia monitorowanie wilgotności względnej w domu. Większość higrometrów jest też łatwa do zainstalowania. W rzeczywistości słowo „instalacja” może być tutaj nawet nieco mylące. Zazwyczaj cała wymagana instalacja polega na włożeniu kilku baterii i ustawieniu urządzenia na stole lub przymocowaniu na ścianie. Większość higrometrów wyświetla wilgotność względną na łatwym do odczytania ekranie LCD. Eksperci zalecają utrzymanie wilgotności względnej w domu poniżej 60 procent, aby nie tworzyć warunków dogodnych do rozwoju pleśni. Większość ludzi czuje się najbardziej komfortowo z wilgotnością względną utrzymującą się na poziomie od 30 do 50 procent. Uwaga: higrometr nie zmienia ani nie reguluje wilgotności względnej w domu. Po prostu daje ci informacje. Ta informacja pozwala ci zdecydować, czy podjąć kroki w celu samodzielnego dostosowania wilgotności względnej.

Czy potrzebujesz higrometru do domu?

Chociaż możesz żyć bez higrometru, może on pomóc Ci uczynić dom wygodniejszym i zapobiec wzrostowi pleśni. Jest to podobne rozwiązanie do tego, w jaki sposób termometr pomaga dostosować temperaturę w domu, aby zachować komfort. Jeśli wilgotność względna w Twoim domu jest zbyt wysoka, w domu może być duszno i nieprzyjemnie. Ryzyko wystąpienia pleśni w domu również będzie większe, a pleśń może powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne raz uszkodzić dom i wyposażenie. Jeśli, z drugiej strony, wilgotność względna jest zbyt niska, mogą pojawić się suchość skóry, spierzchnięte wargi lub nawet ból gardła. Drewno może się wypaczać, uszkadzając meble i instrumenty muzyczne. Tak samo jak możesz regulować temperaturę w domu, możesz regulować wilgotność, chociaż nie jest to tak proste jak przekręcenie pokrętła na termostacie.