Coraz więcej mówione jest o domach ekologicznych i potrzebie powrotu do naturalnych materiałów przy zachowaniu wysokich parametrów izolacyjnych ścian zewnętrznych. Budując w nowych technologiach mamy coraz większy wpływ na to, jak obiekt będzie zachowywał się już po wybudowaniu. Oprócz materiałów, które są energooszczędne, również technologia może wpływać na nasz komfort życia i ochrony środowiska.

Często wybierając takie technologie, z jakich będzie stawiany budynek, nie zawsze pamiętamy jednak o tym, że istnieją inteligentne rozwiązania przeznaczone do obsługi nieruchomości.

W dobie Internetu i rozwiązań bezprzewodowych z wieloma aspektami codziennego życia może zarządzać komputer. Już podczas planowania inwestycji należy uwzględnić z architektem rozwiązania Smart.

Dołączając do tego niskoprądowe źródło uzyskania energii, możemy stworzyć gospodarstwo samowystarczalne. Dużym ułatwieniem jest rozwój technologii LED, co znacząco wpływa na zmniejszenie ilości potrzebnej energii.

Co mogą nowe technologie?

Planując budowy mądrego domu, możemy zastosować wiele czujników i urządzeń ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Komputer może zgasić światło podczas naszej nieobecności w pomieszczeniach, jak również sam mieszkaniec może wykonać to zdalnie za pomocą telefonu komórkowego. To samo dotyczy ogrzewania i utrzymania temperatury w mieszkaniu według ustaleń.

Dodatkowe sterowniki i piloty pozwalają również na zasłanianie żaluzji okiennych, co powoduje mniejsze straty ciepła. Taki dom będzie regulował ilość potrzebnej energii i powiadomił użytkownika o aktualnym stanie licznika energii elektrycznej.

Ciągłe zbieranie informacji o kosztach i urządzeniach, które zostały włączone, pozwala na stałą kontrolę nad energią, która jest marnotrawiona.

Ten sposób użytkownik cały czas ma świadomość co może poprawić i jak można lepiej zarządzać nieruchomością. Oprócz sterowników ważne są również urządzenia, które będą dopasowane do tej technologii.

Muszą być energooszczędne i umożliwić jak najmniejsze straty wynikające z eksploatacji. Możliwość zdalnego sterowania ułatwia programowanie i dopasowanie funkcjonalności mieszkania do wymagań mieszkańców. W ten sposób nie tracimy czasu na zbędne operacje i możemy zaufać komputerowi, który wykona to lepiej i szybciej.

Dodatkowo otrzymujemy pakiet narzędzi, przy pomocy których możemy, będąc poza domem, zmienić parametry i dodawać nowe opcje. Zaletą systemów jest to, że można łączyć różne obwody, którymi zarządza jeden program komputerowy. Często takie rozwiązania można łączyć z systemy alarmowymi na podniesienie bezpieczeństwa.