Podstawą funkcjonalnego pokoju gościnnego, prócz klasycznych mebli w postaci meblościanek lub mebli wolnostojących tj. szafy, komody, kredensy, regały czy witryny, są meble wypoczynkowe i o ile pozwoli na to dostępna przestrzeń, stoły i krzesła do salonu. Niekiedy z braku wolnego miejsca ten ostatni rodzaj mebli zastępowany jest przez mniejszą ławę dosuwaną do kanapy. Jeśli jednak mamy wystarczającą ilość wolnego miejsca, nigdy nie powinniśmy rezygnować z zakupu stołu z krzesłami. Dlaczego obecność tego typu mebli w salonie jest tak istotna?

Jaką funkcję pełni stół z krzesłami w salonie?

Standardowe mieszkanie składa się z niewielkiego przedpokoju, łazienki, kuchni (czasem jest to salon z aneksem kuchennym), salonu, sypialni i ewentualnie dodatkowego pokoju lub pokoików dziecięcych. Z uwagi na brak miejsca na zorganizowanie oddzielnej jadalni, funkcję tego typu pomieszczenia najczęściej przejmuje właśnie salon. To w tym pomieszczeniu organizowane są różnego rodzaju uroczystości, święta, imprezy rodzinne i spotkania towarzyskie. Stoły i krzesła do salonu pełnią zatem funkcję mebli jadalnianych, które z braku oddzielnego pomieszczenia, ustawia się właśnie w salonie. Tego typu meble będą niezbędnym elementem wystroju zwłaszcza w tych mieszkaniach, w których brak jest oddzielnej kuchni. Gdy salon łączy się z aneksem kuchennym, stół z krzesłami staje się ważnym elementem wystroju, który rozdziela i zarazem łączy przestrzeń zarezerwowaną dla kuchni, z przestrzenią wypoczynkową, w której zaczyna się salon.

Jakie stoły i krzesła do salonu?

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów stołów i krzeseł salonowych pasujących do różnych stylów aranżacji współczesnych wnętrz mieszkalnych. Są to konstrukcje drewniane, dobrze wpisujące się w wystrój większości współczesnych mieszkań. Są to również nowoczesne stoły i krzesła o konstrukcji metalowej, wykończone elementami wykonanymi z wysokiej jakości tworzyw sztucznych lub materiałów drewnopochodnych, idealnie wpisujące się w charakterystykę nowoczesnych wnętrz pełnych designerskich przedmiotów użytkowych. Urządzając salon, zwykle sięga się po stoły rozkładane, które w łatwy sposób mogą powiększyć swój blat. Po złożeniu takie meble zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu salonu.

Odpowiednio dobrane stoły z krzesłami to nieodłączny element wystroju funkcjonalnego salonu. Takie meble powinny znaleźć się w każdym, nawet niewielkim pokoju gościnnym, choć oczywiście w najmniejszych pomieszczeniach można szukać dla nich jakieś alternatywy, chociażby w postaci ławostołów, które na co dzień dostawia się do kanapy, a po rozłożeniu ustawia na środku salonu i dostawia do nich krzesła.