Pękający ekran LCD to chyba jedne z najpowszechniejszych usterek, które mogą przydarzyć się użytkownikom smartfonów. Na całe szczęście producenci są tego świadomi, dlatego posiadają w swoich ofertach ekrany, które można zamówić i wymienić, albo własnym sumptem (jeżeli pozwalają na to umiejętności), albo w serwisie GSM. Jeśli chodzi o koszty takiego ekranu, to kształtują się one tutaj bardzo różnie. Inną ceną zapłacimy za wyświetlacz do iphone, a inna za LCD do modelu starszej klasy.

Jaki mamy wybór?

Istnieje przeświadczenie, że najlepiej wybierać z oferty oryginalnych części i akcesoriów. Jak w większości przypadków, również w tej kategorii produktów powstały zamienniki, które nie są sygnowane logiem producenta i kosztują mniej. W tym przypadku trzeba się zdecydować, czy zapłacić mniejszą cenę, jednocześnie ryzykując utratę gwarancji oraz wadliwość otrzymanego sprzętu, czy być spokojnym i skorzystać z części sugerowanych przez producenta telefonu. Idąc za przykładem wyświetlacza do iphone, za który to musimy, co prawda swoje zapłacić, aczkolwiek otrzymujemy niemalże 100% gwarancję, że wszystko będzie, jak należy. Naprawa wykonywana jest w renomowanym serwisie, a w dodatku udziela się na nią dodatkowej gwarancji.

Kiedy wymienimy telefon na gwarancji?

Wiele zależy w tym przypadku od tego, czy telefon jest jeszcze na gwarancji oraz z jakiego typu uszkodzeniem mamy do czynienia. Jeżeli wyświetlacz po prostu przestał działać i nie miały na to wpływu żadne zewnętrze czynniki, to istnieje duża szansa, że jest to spowodowane np. wypięciem się taśmy lub awarią elektroniki. W takim przypadku oddając telefon na gwarancję, zostanie ona uwzględniona, a my będziemy mogli cieszyć się nowym wyświetlaczem do iphone, czy każdego innego modelu. Natomiast, jeżeli wyświetlacz nie działa, ponieważ jest zbity, co jak wspominaliśmy, jest bardzo częstą przypadłością, to gwarancja może nie zostać uwzględniona ze względu na to, że przyczyną uszkodzenia stał się czynnik zewnętrzny (w tym przypadku bardzo często upadek telefonu z wysokości). W takiej sytuacji to użytkownik musi kupić nowy wyświetlacz do iphone oraz pokryć koszty jego wymiany. Tutaj do głosu dochodzi oszczędność, dlatego wiele osób wybiera tańsze zamienniki, których to na rynku znajdziemy bardzo wiele. Te oferują jakość zbliżoną do tej, jaką otrzymamy, kupując oryginalne ekrany. Mogą się różnic niewielkimi szczegółami takimi, jak odwzorowanie kolorów, jasność pikseli, czy dopasowanie styków. Decyzja dotycząca tego, jakiego wyświetlacza do iphone użyjemy, wbrew pozorom jest bardzo ważna, ponieważ prawdopodobnie chcielibyśmy, aby telefon po wymianie służył nam jeszcze długi czas. Należy zdecydować się, na któryś z wymienionych wariantów i udać się w stosowane miejsce lub poszukać zamiennika online.