Klasyczne narzędzia ręczne stopniowo zastępowane są elektronarzędziami, które gwarantują większą wygodę, szybkość i precyzję pracy. Ta ogólna tendencja odnosi się do wielu typów narzędzi, także do pił. Dziś do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych, takich jak płyty wiórowe, sklejki czy deski, zamiast klasycznych pił ręcznych, coraz częściej używa się pilarek elektrycznych lub akumulatorowych. Ze względu na niższe ceny elektronarzędzi oraz ich dużą różnorodność, pilarki – w tym ich profesjonalne modele tj. pilarki Festool, pojawiły się na wyposażeniu wielu gospodarstw domowych. Dzięki nim przycięcie klepek lub desek na podłogę, wykonanie niewielkiej konstrukcji drewnianej lub docięcie płyty wiórowej, zajmuje zaledwie kilka chwil czasu. A jakie wersje pilarek najlepiej sprawdzą się w zastosowaniach domowych?

Pilarki tarczowe – stołowe i ręczne

Pilarkami

tego typy tniemy  typów materiały o różnym poziomie twardości i gęstości. Ten rodzaj pilarek oferowany jest przez wszystkich znanych producentów elektronarzędzi. Na rynku znajdziemy profesjonalne pilarki Festool, Bosch, DeWalt i sprzęt wielu innych znanych producentów. Oczywiście na rynku dostępne są również tańsze wersje pilarek mniej znanych marek. Ich zakup obarczony jest jednak dość dużym ryzykiem – takie narzędzia szybko się zużywają i dość często się psują. Standardowo mają również znacznie słabsze parametry techniczne niż urządzenia markowe, przez co wygoda ich obsługi jest znacznie mniejsza. Na przykładzie tarczowych pilarek Festool wskazać możemy ich dwie podstawowe wersje. Są to pilarki stołowe i tarczowe pilarki ręczne. Te pierwsze wyposażone są w blat roboczy, który zapewnia dużą wygodę pracy, zwłaszcza przy precyzyjnym docinaniu desek. Te drugie są sprzętem bardziej mobilnym, ułatwiającym docinanie elementów o nietypowych rozmiarach – gdy nie możemy położyć ich na stole roboczym.

Pilarki szablaste

Ten rodzaj pilarek swym wyglądem przypomina klasyczne piły ręczne. Pilarka tego typu, na przykład pilarka Festool, wyposażona jest w ostrze wykonujące ruch posuwisto zwrotny – tak samo, jak w przypadku tradycyjnego cięcia piłą ręczną. Tego typu narzędzia sprawdzą się przy wykonywaniu różnorodnych prac konstrukcyjnych, są sprzętem mobilnym, pozwalającym dotrzeć w trudno dostępne miejsca – zwłaszcza jeśli sięgniemy po akumulatorową wersję urządzenia. Profesjonalne wersje pilarek szablastych, w tym wymieniane wcześniej pilarki Festool, stosuje się m.in. w budownictwie, zwłaszcza przy stawianiu i remontowaniu więźby dachowej.