Styl skandynawski pokochało wielu Polaków i coraz częściej można zauważyć zaprojektowane wnętrza na wzór tych z Północy. Nic dziwnego, ponieważ styl skandynawski jest bardzo funkcjonalny, praktyczny oraz przez swoje stonowane barwy, jak biel czy szarość nadaje świeżego powiewu oraz wyrazu domowym pomieszczeniom. Z pewnością taki wystrój wnętrz przypadnie wszystkim miłośnikom prostoty oraz natury, ponieważ Skandynawia kocha meble z drewna, które w prosty, a zarazem niebanalny sposób prezentują się w salonie czy kuchni. Każdy kocha przytulne oraz ciepłe miejsca, w których poczuje się jak u siebie w domu. Dziś podpowiemy, jak urządzić prawdziwą kuchnię w stylu skandynawskim.

Podstawa - podłogi i ściana

Drewno pod naszymi nogami to podstawa-polecamy podłogę zwłaszcza w bieli, która z innymi obiektami znajdującymi się w kuchni będzie tworzyć efektowny kontrast. Należy jednak pamiętać, że w pokojach o wyższej wilgotności powinniśmy stosować specjalne drewno, które uniknie szkodliwego wpływu wilgoci. Warto również dbać o drewniane powierzchnie w szczególny sposób, aby jak najdłużej mogły zachwycać nas swoją naturalną prezentacją. Jeśli chodzi o ściany, to muszą być pokryte w jasnych, pastelowych odcieniach. Posiadając niewielkie pomieszczenie, jasne barwy optycznie powiększą przestrzeń i zawsze będą wyglądać na świeżo pomalowane. Częstym trikiem stosowanym w skandynawskiej kuchni, są sześciokątne płytki w kolorze bieli, które przypominają swoim kształtem plastry miodu. Taki element na naszych ścianach z pewnością przyniesie do mieszkania posmak nowoczesności.

Meble

Skandynawskie meble to najczęściej białe drewno, rzadziej w odcieniach szarości. Dominują tu drewniane elementy wystroju, które łączy się czasem z innymi tworzywami jak plastik czy metal. Jak w każdej kuchni nie może zabraknąć dużego stołu, tak tu powinien stanąć duży, tradycyjny, drewniany stół z wygodnymi, kuchennymi krzesłami wokół. Aby ożywić wystrój oraz aranżację, warto zakupić kilka rodzajów krzeseł. Meble nowoczesne z tradycyjnymi będą dawać modną mieszankę oraz ciekawie prezentować kuchenne pomieszczenia.

Dodatki - lampy

Największe wrażenie robią dodatki, od których bardzo dużo zależy, jak nasze wnętrze będzie się prezentować. Polecamy świetlne dodatki, które wniosą trochę przytulnego światła, jak na przykład lampy w stylu skandynawskim. Wybierając taki rodzaj lampy mamy do wyboru lampy w stylu skandynawskim w stonowanych barwach lub będą wzorzystymi dodatkami, które ożywią nasze wnętrze. Wybór zależy od naszych preferencji, czy lampa ma być tłem, czy wyróżniającym się dodatkiem.