Dziecięcy pokój często stanowi wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą go urządzić jednocześnie funkcjonalnie oraz estetycznie. W przypadku noworodków i niemowląt liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowy rozwój dziecka, dlatego też stawiamy na sprzęty i ozdoby, które będą obie te kwestie zapewniać. Przydać mogą się więc zarówno stabilne meble, jak i kolorowe naklejki na ścianę.

Estetyka zmienia się wraz z wiekiem dziecka, dlatego z czasem okazuje się, że potrzebujemy po prostu odmiany – a to właśnie rosnące dziecko wyznaczy nam, jak ma wyglądać jego pokój. Nie zmienia to faktu, że potrzebne są nam sprzęty bezpieczne i praktyczne. I o wiele taniej i korzystniej będzie wybrać naklejki na ścianę aniżeli malowanie farbą konkretnych wzorów.

Ściany z umiarem

Pierwszym krokiem jest stworzenie ciekawych, przyjemnych dla oka ścian. naklejki na ścianęWarto tutaj mieć na uwadze, że to, co przyjemne dla nas, dla dziecka może być albo niezauważalne, albo po prostu obojętne. Noworodki i niemowlęta do pewnego wieku nie widzą wyraźnie kształtów i nie są w stanie zauważyć wszystkich kolorów, dlatego warto na początek zainwestować w monochromatyczne naklejki na ścianę (https://wally.com.pl/k23,naklejki-na-sciane-wielokolorowe.html), a dziecko układać tak, aby patrzyło na nie z różnych kątów – w ten sposób będzie harmonijnie się rozwijać. Z czasem większy sens mają kolorowe naklejki na ścianę – będą przyciągać dziecięcy wzrok i zachęcać malucha do obserwacji, a także zajmować na dłuższą chwilę. To właśnie jest powód, dla którego naklejki będą o wiele lepszym rozwiązaniem aniżeli malowanie wzorów na ścianach – ta druga opcja jest bardziej czasochłonna, wymaga większych nakładów finansowych i pracy.

Meble – bezpieczne i wygodne

Dostosowane dla dziecka meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne oraz bezpieczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast klasycznego, prostego łóżeczka wybrać to nieco droższe i większym rozmiarze, za to z czasem zamieniane na wygodny tapczanik dla przedszkolaka. Dobrą opcja jest też korzystanie z innych rozwiązań, które możemy łatwo zmieniać, np. z komody, na którą tylko tymczasowo montujemy przewijak. Niektóre meble mogą mieć wielorakie zastosowanie – choćby skrzynie na zabawki, które służą również jako wygodne siedziska dzięki zamontowanym poduszkom na wierzchu. Przy tym wszystkim warto zwrócić uwagę, aby meble były wykończone farbami i lakierami bezpiecznymi dla dziećmi oraz posiadały specjalne zabezpieczenia, np. przeciwko przytrzaśnięciu palców szufladą.

Bez względu na to, jakie naklejki na ścianę czy meble wybierzemy do dziecięcego pokoju, możemy liczyć na to, że będą one wszechstronnie się w nim sprawdzać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że rosnące dziecko z czasem może oczekiwać rozmaitych zmian.