Bezprzewodowy system alarmowy to urządzenie, które jest zasilane za pomocą akumulatora, bądź baterii. Jest ono przeznaczone do informowania o zagrożenie, za pomocą sygnału świetlnego, bądź dźwiękowego. Jest to intuicyjne urządzenie, które sprawdzi się znakomicie jako urządzenie jednostkowe. Niektóre modele umożliwiają nam połączenie go z czujnikami gazu czy dymu czym sprawimy, że nasz dom będzie kompleksowo zabezpieczony.

Zasada działania

Bezprzewodowy system alarmowy

Modernistyczne, bezprzewodowe systemy alarmowe to nic innego jak czujniki czerpiące energię z baterii lub akumulatorów oraz współdziałają z centralą alarmową, która wymaga zasilania przewodowego. Pojedyncze elementy zestawy są ze sobą połączone z wykorzystaniem fal radiowych. Czujniki mają w sobie zaimplementowane informatory dźwiękowe oraz świetlne, które natychmiastowo informują o zagrożeniu. System alarmowy dba także o sprawność sprzętu czy stan naładowania baterii i w przypadku, gdy jest taka konieczność, informuje o tym użytkowników za pomocą oddzielnego sygnału.

Prosta obsługa

Większość domowych systemów alarmowych jest wyposażona w intuicyjną obsługę. Co za tym idzie, nie musimy ich łączyć z dodatkowymi, innym formami zabezpieczeń. Są zaprojektowane w taki sposób, aby natychmiastowo informowały o wszelkich zagrożeniach, próbach przerwania transmisji, a także łamaniu zabezpieczeń. Takie sytuacja jak próba wyrywania alarmu z obudowy czy czujnika z miejsca, w którym się znajduje, natychmiastowo zostaną zakończone sygnałem. Jeśli taka ochrona nam nie wystarcza, możemy zdecydować się na połączenie bezprzewodowego systemu alarmowego z czujnikami dymu czy gazu, czym uzyskamy wielopoziomową ochronę.

Montaż

Pomiędzy niektórymi bezprzewodowymi systemami alarmowymi mogą występować, różnić, w związku z tym, przed rozpoczęciem montażu warto zajrzeć do instrukcji. Jest jednak kilka wskazówek, których warto się trzymać.

  • Bezprzewodowe czujniki powinny, zostać umieszczono stosunkowo wysoko. Taki rozkład znacząco ułatwi ich połączenie z centralą. Układ ten uniemożliwi też zasłonięcie czujników przez ludzi znajdujących się w pomieszczeniu czy przedmioty.
  • Pierwszym punktem montażu bezprzewodowego systemu alarmowego powinna być instalacja centrali. Kolejnym krokiem są czujniki, następnie sprawdzamy, czy jakość sygnału wynosi minimum 40%, jeśli tak nie jest, należy zmienić położenie urządzenia.
  • Akumulator bądź baterię należy umieszczać w czujnikach, dopiero kiedy zarejestrujemy części w układzie bezprzewodowym. Tym sposobem zwiększymy jej żywotność.