Sadzenie truskawek w przydomowym ogródku

Któż z nas nie lubi soczystych czerwonych truskawek? By cieszyć się ich smakiem w przydomowym ogródku, należy wpierw je posadzić. Sadzenie truskawek nie jest trudne i nie wymaga wielu umiejętności, jednak warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach oraz miejscu umieszczenia sadzonek. Kiedy i jak sadzić truskawki?

Terminy sadzenia truskawek

Sadzenie truskawek w przydomowym ogródkuTruskawki można sadzić od wiosny do jesieni, termin uzależniony jest najczęściej od rodzaju sadzonek, jakie wybierzemy. Zanim rozpoczniemy sadzenie truskawek, należy dobrze przygotować glebę pod ich uprawę. Ziemia powinna być lekko kwaśna, jej pH powinno oscylować w granicach od 5,5 do 6,5. Jeśli nie wiemy jaki odczynnik pH posiada nasza gleba, w sklepie ogrodniczym dostępne są specjalne paski umożliwiające sprawdzenie. Truskawki najlepiej sadzić w równych od siebie rzędach, co 30 cm. Międzyrzędzia lepiej ściółkować — zapobiega to przed rozprzestrzenianiu się chwastów i zapiaszczeniem owoców. W tym celu dobrze nabyć jest agrowłókninę lub czarną folię. Truskawki najlepiej owocują w ziemi nawiezionej kompostem z dodatkiem kory i igliwia. Miejsce wybrane pod sadzenie musi być słoneczne.

Najlepsze miesiące na posadzenie truskawek to kwiecień, pierwsza połowa maja, druga połowa lipca i sierpień. Sadzonki truskawek można rozmnażać samemu, gdy są połączone z rośliną mateczną długimi rozłogami, lub zakupić gotowe w sklepie ogrodniczym https://alejka24.pl. Sadzonki powinny nie zawierać oznak chorób, pleśni czy szkodników. Najbardziej obfity plan uzyskamy w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Potem truskawkowe poletko należy wyznaczyć w nowym miejscu.

Nawożenie truskawek

Zagon truskawek należy systematycznie nawozić, gdyż ma to duży wpływ na ich rozrost, smak owoców i obfitość plonowania. Pierwsze i podstawowe nawożenie należy wykonać w przygotowania ziemi pod sadzenie. Najlepszym nawozem jest naturalny kompost lub obornik. Optymalna dawka to 30 litrów na 10 metrów kwadratowych grządki. Jeśli decydujemy się na nawożenie gleby obornikiem, należy odczekać miesiąc zanim finalnie posadzimy rośliny. Dobrym nawozem do truskawek dostępnym w sklepie ogrodniczym jest nawóz pochodzenia naturalnego o nazwie mączka bazaltowa. Mączka jest bogata w krzemionkę, która uodparnia rośliny na choroby. Dodatkowo wspaniale użyźnia glebę i nie zawiera w swoim składanie azotu. Zawiera bogaty zestaw makro i mikroelementów takich jak miedź, bor, żelazo, fosfor czy potas.

Osoby, które uprawiają amatorsko truskawki, mogą wybrać wieloskładnikowe nawozy przeznaczone specjalnie pod tego typu rośliny. Ich zaletą jest to, że nie trzeba dobierać odpowiednich dawek nawozów, jedynie stosować się do instrukcji załączonej na opakowaniu. Gotowe nawozy do truskawek dostępne w sklepie ogrodniczym można podać jednorazowo wiosną lub po zbiorze owoców.