Skandynawowie słyną ze swojego zamiłowania do minimalizmu. Uwielbiają prostotę formy, którą uzupełniają w przepiękne, czasem bardzo odważne kolory. Jak urządzić swoje własne mieszkanie w takim stylu? Poniżej znajduje się kilka rad dotyczących, jak ze swojego mieszkania nie zrobić zimnej fortecy, a przytulny kącik.

Rozważny dobór kolorów

W typowym mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim istnieje niepisana zasada 2-3 kolorów.  Przestrzega ona przed wybieraniem najbardziej pstrokatych barw, jako tych znajdujących się np. na ścianach  Pomieszczenie musi charakteryzować się spokojem oraz harmonią, a zbyt duża ilość kolorów oraz wzorów może wszystko zepsuć. Trzy kolory to maksimum barw, którego nie powinno się przekroczyć.

Pokój dzienny połączony z otwartą kuchnią

Skandynawowie uwielbiają otwarte przestrzenie. W swoich domach stawiają na duże okna oraz częściowo przeszklone dachy. Pozwala im to zbliżyć się do natury i czerpać z niej energię. W pomieszczeniu dziennym powinien panować spokój oraz atmosfera relaksu. Po długich godzinach spędzonych w pracy powinno być to szczęśliwym miejscem na ziemi, które pozwoli na odrobinę odpoczynku. Może do tego posłużyć duża, rozkładana kanapa, na której zawsze leżą poduszki oraz koc. Powinna być ona duża, aby mogła pomieścić jak największą liczbę osób. Kuchnia skandynawska charakteryzuje się imponującym wyposażeniem. W większości z nich, jeśli tylko na to pozwala metraż, znajduje się kuchenna wysepka. Wszystkie szafki są nienagannie wyposażone w ciekawe gadżety ułatwiające gotowanie. W przejściu z kuchni do pokoju powinno znaleźć się miejsce dla stołu. Skandynawowie z reguły posiadają małe rodziny, więc przeciętny stół posiada miejsc  na 6/8 osób.

Materiały i barwy

Jak już wcześniej było wspomniane, w typowym mieszkaniu utrzymanym w stylu skandynawskim istnieje zasada kilku kolorów ale nie tyczy się ona posiadanych dodatków i akcesoriów. Większość lamp, drewnianych/metalowych stolików oraz puf posiada żywe odcienie, które ożywiają pomieszczenie podczas szarych wieczorów. Najczęściej spotykane barwy na ścianach to biały i szary. Dają one większe pole do manewru podczas wyboru wystroju wnętrz. Natomiast barwy królujące na meblach nie posiadają żadnych granic. Wyraźne barwy takie jak czerwień, zielony i niebieski sprawiają, że pomieszczenie nabiera domowego charakteru.