Posiadanie domowego warzywnika niesie za sobą wspaniałe rezultaty. Dzięki dbaniu o rośliny człowiek uczy się systematyczności i cierpliwości, ponieważ wyhodowanie zdrowych owoców i warzyw nie należy do łatwych zadań. Jedną z przystępniejszych roślin do hodowli jest pomidor.

Właściwości pomidora

W zdecydowanej większości składa się on z wody, toteż jest jedną z ulubionych potraw ludzi na diecie. Można go jeść na słodko, słono, kwaśno lub ostro. Kiedyś uważano, że jest to roślina z trującymi owocami, ponieważ wytwarza ona specyficzny, gryzący zapach. Niemniej jednak po jakimś czasie okazało się, że jest w pełni jadalny i ludzie przystąpili do uprawy. Pomidor posiada witaminy, które pozwalają na zachowanie zdrowej skóry oraz flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Najsłynniejszymi daniami świata wykonanymi na bazie pomidorów jest spaghetti bolońskie i sos do pizzy. W Polsce rarytasem jest zupa krem z pomidorów oraz sosy do mięs. Pomaga w regenerowaniu organizmu z objawami zatrucia alkoholowego. Wystarczy wypić szklankę jednodniowego soku warzywnego, a większość objawów ustępuje. Według standardów Unii Europejskiej, pomidor uważany jest za warzywo.

Style hodowania

W zależności od rodzaju pomidora, istnieje kilka sposobów na ich hodowanie. Przede wszystkim, najbardziej klasycznym z nich są szklarnie. Roślina do prawidłowego przeprowadzenia procesu fotosyntezy potrzebuje prawidłowych warunków, czyli odpowiedniej temperatury oraz światła słonecznego. Posiadając pomidora w doniczce trzeba dbać o to, aby była ona wykonana, albo z ceramiki, albo z plastiku. Oczywiście od spodu muszą być wywiercone dziury, przez które ulatuje nadmiar wody. Doniczki można stawiać na słonecznym parapecie w mieszkaniu lub na ganku. Na zewnątrz pomieszczeń dobrze sprawdzają się doniczki wiszące. Roślina zamiast w górę rośnie w dół.

Zalety i wady posiadania

Najistotniejszą zaletą posiadania własnego pomidora jest fakt, że przy włożeniu odpowiednio dużego nakładu pracy i serca, codziennie rano można jeść świeże warzywo na śniadanie, które smakuje zdecydowanie lepiej niż to kupione w sklepie. Domowe pomidory są mniej kształtne i kolorowe niż te dostępne w sklepie. Dzieje się tak za sprawą dodawanych sztucznych wspomagaczy. Ten wychowany w naturalny sposób posiada pełniejszy smak i aromat. Posiadanie własnego warzywnika z pomidorem nie posiada żadnych wad.