Warzywa i zioła smakują najlepiej jeśli są świeże i pochodzą z małych upraw. Produkty dostępne w supermarketach, najczęściej są z masowych upraw, gdzie stosuje się nawozy chemiczne, zamiast tych naturalnych. Poniżej znajduje się małe wytłumaczenie różnicy między warzywami i ziołami pochodzącymi z tych dwóch różnych upraw oraz mała inspiracja dotycząca własnego warzywnika.

Wspomagacze

Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują makroelementów, takich jak azot, fosfor i potas. Ten ostatni odgrywa szczególną rolę w utrzymywaniu prawidłowej gospodarki wodnej roślin, dlatego wszystkie chemicznie wytwarzane spulchniacze ziemi posiadają je w swoim składzie. Nawozy sztuczne, czyli inaczej mineralne, to grupa substancji otrzymywanych przemysłowo lub pozyskiwanych ze złóż mineralnych. Są łatwo przyswajalne przez rośliny i zawierają niezbędne do ich rozwoju składniki. Stosuje się je w celu podniesienia wartości odżywczych gleby i uzyskania wyższych plonów. Niestety warzywa i zioła pochodzące z takich upraw smakują zupełnie inaczej niż te, które hodowane są na glebie nawożonej nawozem naturalnym. Pierwszą różnicą jest fakt posiadania albo nieposiadania w swoim składzie chemicznych ulepszaczy. Istnieje kilka odmian naturalnych nawozów, a tymi najpopularniejszymi są obornik, gnojowica i kompost. Plony pochodzące z takich upraw posiadają bogatszy smak i aromat. Pomimo to, zdecydowanie większa część ludzi decyduje się na zakup produktów pochodzących z masowych upraw polepszanych chemicznymi substancjami. Przyczyna leży głównie w stosunkowo niższej cenie oraz wygodzie robienia zakupów w jednym miejscu.

W domowym zaciszu

Prowadzenie ogrodu posiada mnóstwo zalet. Po pierwsze działa uspokajająco, uczy systematyczności i wrażliwości. Jeśli przyłoży się odpowiednio dużo uwagi do wykonywanych zadań, to praca ta zostanie wynagrodzona plonami. Prywatne ogródki są rajem dla osób posiadających małe dzieci. Bez większego problemu można wyhodować pomidory, marchewkę, ziemniaki, szczypiorek oraz całą masę ziół, z których można ugotować zdrowy posiłek dla dziecka. Ogromną popularnością cieszą się owoce, na przykład maliny, aronie i truskawki. Tym krzakom do prawidłowego rozwoju potrzebna jest tylko odrobina słońca oraz regularne nawodnienie. Jeśli jest to zapewnione, to można być pewnym, że smacznych plonów.