Minimalistyczne wnętrza, lub po prostu prozaiczny brak przestrzeni generują potrzebę skorzystania z nietypowych rozwiązań. W przypadku domów jednorodzinnych, częstym problemem są schody, które zabierając przestrzeń niekiedy czynią pomieszczenia nieprzydatnymi. W sytuacji, w których brak miejsca sprawia, że jedno z pomieszczeń, którym nierzadko jest salon staje się nieużytkowe, warto zaopatrzyć się w schody zabiegowe, dzięki którym można oszczędzić bardzo dużo przestrzeni.

W zależności od firmy i producenta, schody spiralne o takim profilu nazywane są również modułowymi lub systemowymi funkcjonują w bardzo podobny sposób do mebli systemowych, które składają się z kilku elementów pasujących do siebie w wielu, różnorakich konfiguracjach. Oczywiście schody zabiegowe muszą być ułożone przez fachowca, jednakże ich forma i właściwości pozwalają na maksymalne dostosowanie finalnego kształtu do potrzeb inwestorów.

Popularne schody drewniane często spotyka się w łączeniu z surowcami takimi jak metal czy szkło. Pomimo zupełnie odmiennych „charakterów” materiały te komponują się w bardzo atrakcyjne i estetyczny całości. Schody przeszklone są stosowane szczególnie w nowym budownictwie. Dają efekt optycznego powiększenia przestrzeni.