Ekspres do kawy być może nie jest towarem pierwszej potrzeby, ale z pewnością jest jednym z ulubionych sprzętów domowych każdego kawosza. Dzięki tej maszynie kawa jest o wiele smaczniejsza, każdy więc, kto od czasu do czasu raczy się tym napojem, powinien pomyśleć o zakupie ekspresu. Jednak tak jak z większością maszyn i urządzeń już jest, tak i ekspres wymaga konserwacji. Najłatwiej i najdokładniej wykonać to za pomocą tabletek czyszczących do ekspresu, których użytkowanie wcale nie jest skomplikowane, a efekt można porównać do przeglądu w wykonaniu dobrego mechanika.

Dbanie o ekspres

Na szczęście o niczym nie trzeba tutaj pamiętać, ponieważ większość ekspresów do kawy (a przynajmniej tych nowocześniejszych) ostrzega o nadchodzącym czasie czyszczenia. Z reguły ma to miejsce po 180 cyklach parzenia kawy lub 80 cyklach włączania oraz wyłączania urządzenia. Większość nowszych ekspresów do kawy skonstruowana jest podobnie, a więc proces ich czyszczenia specjalnie się nie różni. Możliwe jest też, że niektóre modele będą miały swoje własne, markowe tabletki czyszczące do ekspresu. To wygodne rozwiązanie, ponieważ łatwo takie tabletki dobrać do swojego ekspresu, a wiele z nich ma nawet fabrycznie dodane opakowanie tabletek, tak na dobry początek. Ostrzeżenia producentów o tym, żeby do ich urządzeń wykorzystywać jedynie tabletki czyszczące do ekspresu (https://filtryonline.com/pl/filtry-i-akcesoria-do-ekspresow-kawy_srodki-do-pielegnacji) ich produkcji, można potraktować z lekkim przymrużeniem oka. Prawda jest bowiem taka, że większość tych tabletek ma zastosowanie uniwersalne i można je stosować do różnych ekspresów.

Estetyka, smak i zdrowie

Czyszczenie ekspresu do kawy ma trzy podstawowe zalety. Zupełnie oczywiste jest to, że czysta maszyna prezentuje się lepiej, ale to nie kwestie estetyczne są najważniejsze. Chodzi o to, że brudny ekspres może być wylęgarnią zarazków, a stara kawa zalegająca gdzieś w jego hydraulicznych zakamarkach może nawet zjełczeć. To właśnie dlatego nie można zapominać o stosowaniu tabletek czyszczących do ekspresu. Ostatnią kwestią jest smak - po to przecież w ogóle inwestuje się w ekspres do kawy, aby napój ten smakował jak nigdy dotąd. W zabrudzonym ekspresie mogą zalegać resztki dawnych kaw, które będą się psuły. Może mieć to naprawdę fatalny wpływ na smak przygotowywanego w ekspresie napoju. Warto też raz na kilka miesięcy przeprowadzić gruntowe czyszczenie ekspresu - poprzez pozostawienie go na kilka dni w spokoju, z rozpuszczoną tabletką czyszczącą w środku.