Nieważne czy dopiero wprowadzamy się w nowe miejsce, czy tylko remontujemy - kiedy dokonujemy aranżacji mieszkania lub domu, chcielibyśmy wszystko dopiąć na ostatni guzik. Będziemy przecież w tej przestrzeni spędzać większość naszego czasu i chcemy, aby była dokładnie taka, jaką sobie ją wymarzyliśmy. Czy da się to jednak zrobić bez kosztownej pomocy doświadczonego architekta? Zdecydowanie tak! Skorzystajmy zatem z rad profesjonalistów, aby stworzyć idealne miejsce do życia.

Wspomagaj się komputerem

Co robić, jeżeli nie kształciliśmy się nigdy w kierunku aranżacji wnętrz i nie jesteśmy pewni połączenia, które wydają nam się udane w naszej wyobraźni wyjdą takie w rzeczywistości? Wspomagajmy się komputerami! Istnieje dużo narzędzi, które możemy tutaj wykorzystać, od najprostszych, dzięki którym sprawdzimy jedynie ogólne kwestie, takie jak na przykład zestawienia kolorów, aż po złożone, używane nawet przez architektów. Co może nam pomóc?Niektóre z aplikacji pokazujących pomieszczenia w trójwymiarze są dostępne w internecie i nie musimy ich uprzednio instalować. Najczęściej znajdziemy je na stronach większych producentów, na przykład meblowych. Dzięki nim możemy bez końca zestawiać ze sobą konkretne modele, gamy barwne i ułożenia w przestrzeni, aby sprawdzić, co najlepiej wykorzystać w naszym otoczeniu. Niestety w tym przypadku zwykle nie mamy opcji wybrania konkretnej wielkości pomieszczenia lub określenia jego kształtu, a często to własnie ma największe znaczenie przy projektowaniu wnętrza

Bezpłatne programy

Jeżeli zatem potrzebujemy czegoś bardziej złożonego, wybierzmy darmowe, proste oprogramowanie przeznaczone dla architektów, takie jak na przykład SketchUp. Są to aplikacje bardzo proste, jednak i tak musimy przygotować się na spędzenie kilku chwil na narysowaniu w trójwymiarze naszych pomieszczeń, oczywiście po uprzednim zorientowaniu się jakich narzędzi do tego używać i w jaki sposób. Możemy jednak liczyć na mnogość internetowych samouczków i tutoriali, które nam w tym pomogą. Efekt będzie świetny - sprawdzimy dokładnie czy biurko zmieści się pod dachowym skosem i czy światło odpowiednio rozjaśni naszą przestrzeń pracy. Jak jednak w ten sposób wprowadzić do środka meble, które nam się spodobały? Wykorzystajmy z bogatych bibliotek obiektów dostępnych w sieci - nie będzie problemu z odnalezieniem klasycyzującej komody lub nowoczesnej lampy, zbliżonej do tej, którą zamierzamy zakupić. W internecie jest wszystko! Co więcej - często producenci posiadają na stronach internetowych wirtualne obiekty swoich produktów - mebli, oświetlenia, tekstur -dedykowanych właśnie architektom i innym osobom pracującym na trójwymiarze.

Ostatnim sposobem jest sprawdzenie naszej aranżacji przez... zabawę. Chyba każdy z nas słyszał o popularnej grze The Sims. Jeśli zatem nasze dziecko lub rodzeństwo w wolnym czasie karmi i ubiera swoje postaci, warto na chwilę pożyczyć od niego komputer i... zabawić się w budowę własnego domu!