Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że maliny zawierają dużo więcej witaminy C od pomarańczy? Są do tego również bogate w kwas foliowy oraz błonnik, który jest bardzo cenny dla kobiet w stanie błogosławionym. Maliny do tego mają mało kalorii. Wiosna jest porą idealną na posadzenie ich w swoim ogrodzie. Co ciekawe do dyspozycji mamy ponad 200 odmian.

Jakie sadzonki kupować?

sadzonki malinNajlepiej jest kupować sadzonki malin tuż przed ich sadzeniem, czyli wiosną czy też jesienią. Wtedy są dostępne młode, rośliny jednoroczne z korzeniami odkrytymi czy też w pojemnikach. Warto zwrócić uwagę na to, aby sadzonki malin nie wyglądały tylko zdrowo, ale także miały mocno rozrośnięty korzeniowy system z korzeniami świeżymi. Nie powinno się także wybierać sadzonek z korzeniami suchymi. Sadzonki te mogą się gorzej przyjąć. Wśród sadzonek malin wyróżniamy maliny jesienne oraz maliny letnie. Maliny jesienne owocują na jednorocznych pędach. Owoce zabierzemy od połowy sierpnia aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Wśród tych odmian wyróżniamy na przykład odmiany: Polana, Polska, Poranna Rosa czy też Polesie. Maliny letnie owocują z kolei na dwuletnich pędach. Zbiera się je od czerwca do lipca. Wśród odmian znajduje się: Laszka, Bristol, Fallgold, Veten, Sokolica czy też Tulameen.

Odpowiednie warunku - lekko kwaśna gleba oraz dużo miejsca

Kiedy na sadzonki malin jest odpowiedni czas? Możemy posadzić je wiosną czy też późną jesienią. Zanim jednak przystąpimy do prac, to należy się upewnić jaki poziom pH ma nasza ziemia. Maliny uwielbiają żyzne oraz wilgotne podłoże. Najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Nie lubią z kolei gleb podmokłych, ciężkich oraz piaszczystą. Gdy nasza ziemia nie ma poziomu pH odpowiedniego, to można je obniżyć przy pomocy ziemi do kwaśnolubnych roślin. Maliny w ogrodzie potrzebują słońca, troszkę wiatru oraz odpowiedniego oparcia. Warto je sadzić przy płotach czy też w szpalerze. Dzięki temu również pielęgnacja krzaczków będzie o wiele łatwiejsza. Poza odpowiednim podłożem malinom musimy zapewnić swobodę. Chodzi o uwzględnienie tego, że krzaki rozrastać się mogą bardzo intensywnie. Odległość optymalna pomiędzy sadzonkami to około 50 centymetrów, zaś pomiędzy rzędami od 1,5 do 2 metrów. Zwróćmy uwagę, aby nie sadzić malin zbyt głęboko. Dołki o głębokościach 15 centymetrów będą jak najbardziej odpowiednie. Jeśli zdecydujemy się na zasadzie wiosną, to musimy liczyć się z bardziej obfitym podlewaniem, a niżeli jesienią. Różnica jest ogromna.