Posiadanie ogrodu jest czasochłonne i wymaga systematyczności oraz poświęcenia. Im większa powierzchnia, tym trudniej jest o nią dbać. Bardzo często do pomocy wynajmowane są firmy, które specjalizują się w prowadzeniu ogrodów. Ciekawym rozwiązaniem takiego problemu może być reorganizacja ogrodu. Co to znaczy w praktyce?

Rośliny, które nie wymagają za wiele troski

Jedną z propozycji na rozwiązanie problemu opieki nad ogrodem jest jego reorganizacja. Należy zainwestować tylko w takie rośliny, które nie wymagają regularnego nawożenia, pielenia czy podcinania. Do tego typu roślin zaliczają się wszystkie krzewy oraz drzewa iglaste. W trakcie sezonu zakwitania nie wyglądają tak spektakularnie, jak rośliny liściaste i kwiaty ale za to nie wymagają za wiele. Oprócz regularnego podlewania w okresie suszy, tak naprawdę nie wymagają żadnej ingerencji człowieka. Na niewielkiej powierzchni swoje miejsce znajdą tuje posadzone zaraz przy płocie. Rosną kilkanaście centymetrów na rok, tak więc ich przycinanie powinno odbywać się raz na dwa lata. Dzięki zachowaniu tak dużego odstępu czasu można stworzyć klimatyczny żywopłot.

Jak dbać o trawę w ogrodzie?

W klimacie wschodnioeuropejskim niewiele osób potrafi wyobrazić sobie ogród bez trawy. Jest ona nieodłącznym jego elementem. Niestety, problem w jej utrzymaniu leży w regularnym jej podlewaniu. Podczas letnich upałów powinna ona dostawać kilka litrów wody rano albo wieczorem. Woda musi być dostarczana małymi partiami, aby miała szansę wchłonąć się do głębszych partii ziemi. Propozycją dla osób zafascynowanych robotyką i mechanizacją gospodarstw domowych jest zainstalowanie podziemnego systemu nawadniania powierzchni. Posiadają one inteligentne systemy, które samoistnie mierzą poziom wilgotności w glebie. Jeśli spada on poniżej wyznaczonej normy, systemy same się włączają i nadganiają niedobór. Z całą pewnością jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają z miasta i nie mają komu powierzyć swojego ogrodu. Ogród dla leniwych - pomysły na piękne aranżacje

Alternatywa dla roślinności, czyli aranżacja ogrodu dla leniwych

Jedną z innych propozycji na stworzenie przepięknego ogrodu, który nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji jest opcja wykopania w nim basenu i zabetonowania ziemi obok. Wymaga on zdecydowanie mniej pracy niż ogród z prawdziwego zdarzenia. Mycie zbiornika powinno odbywać się co najmniej dwa razy w roku przy regularnym chlorowaniu.