Kwiaty najlepiej prezentują się w swoim naturalnym środowisku, ale kwiaty cięte też mają w sobie wiele uroku. Tak naprawdę to jedyna okazja, żeby mieć w domu rozwinięte kwiaty z pączkami. Nie oszukujmy się, kwiaty doniczkowe najlepiej przyjmujące warunki domowe to te, które nie kwitną. Zazwyczaj więc okna i parapety są pełne zieleni, ale bez kolorów kwitnących kwiatów, bo te kwitną tylko chwilę i dobrze wyglądają przez krótki czas. Kwitnące kwiaty doniczkowe wymagają znacznie więcej pielęgnacji i uwagi niż standardowe paprotki czy inne popularne kwiaty doniczkowe niekwitnące. Sposobem na przeniesienie kwitnących kwiatów do domu jest kupowanie ich świeżych i ciętych do wazonu. Jaki powinien być wazon na kwiaty? O tym w dalszej części tekstu.

 

Problemy

wazon z różami

Wśród kwiatów ciętych, nadających się do wazonu w domu należy rozróżnić te, których żywotność jest długa, na przykład goździki, i te, które pięknie w wazonie będą prezentować się będą tylko 3-4 dni. Wszystko zależy też od przechowywania takich kwiatów w kwiaciarni i markecie. Wiadomo, że kwiaty cięte muszą mieć warunki chłodnicze. Często wyglądają pięknie, kiedy wynosimy je z kwiaciarni czy inne sklepu, a po paru godzinach w domu znacznie zmieniają swój wygląd. Sytuacja ta wynika stąd, że zmiana środowiska wpływ na kondycję kwiatów ciętych, zanim wsadzimy je do wazonu mogą zmarnieć, ale często też po dostaniu odpowiedniej ilości wody i przyzwyczajeniu się do nowego środowiska i przede wszystkim temperatury wracają do dobrej kondycji.

Na co zwracać uwagę?

Wazon na kwiaty powinien wyglądać pięknie i spełniać swoją praktyczną rolę. Warto zwrócić uwagę na pojemność takiego wazonu i materiał, z którego został wykonany. Najpopularniejsze są oczywiście wazony szklane, które są trwałe, wytrzymałe i eleganckie. Wielkość wazonu zależy już od tego jakiego rodzaju kwiaty chcemy w nim trzymać. Na obfite bukiety z grubymi łodygami poleca się szerokie i pękate wazony, które wytrzymają ciężar kwiatów i nie będą się przechylać w żadną stronę. Ale w wazonach świetnie prezentują się też pojedyncze kwiaty.