Każdy układ klimatyzacji, by mógł pracować i chłodzić, musi posiadać urządzenie zwane sprężarką. W dzisiejszym poradniku dowiemy się w jaki sposób działa jeden z typów kompresorów, którymi są sprężarki rotacyjne. Są one stosowane bardzo szeroko – znajdziemy je między innymi w naszych domowych lodówkach czy klimatyzatorach stacjonarnych oraz przenośnych. Poznamy zasadę działania tych urządzeń, a także układów klimatyzacji w ogóle, ponieważ ta wiedza jest niezbędna, aby zrozumieć rolę kompresora.

Sposób działania układu klimatyzacji

By zrozumieć w jaki sposób sprężarka wpływa na działanie całej instalacji, prześledźmy jej sposób działania. Elementem odpowiedzialnym za odbieranie ciepła z pomieszczenia (lub np. wnętrza lodówki) jest parownik. Następnie ciepło transportowane jest do skraplacza zamontowanego na zewnątrz budynku (bądź na tylnej ścianie lodówki). Tam zostaje oddane otoczeniu i cały cykl się powtarza. Instalacja oparta jest jednak na różnicach ciśnień, a te właśnie są wywoływane poprzez kompresory. Sprężarki rotacyjne są jednym z przykładów takiego urządzenia, inne wersje to sprężarki tłokowe. Te pierwsze stosowane są bardzo szeroko, na przykład w lodówkach, domowej klimatyzacji bądź przemysłowym chłodnictwie. Natomiast wersje tłokowe sprężarek możemy znaleźć w samochodach. Dzięki zwiększeniu ciśnienia gazu w układzie, co jest wywoływane działaniem sprężarek rotacyjnych, możliwy jest transfer ciepła na drodze z parownika do skraplacza i działanie całego układu.

Jak działają sprężarki rotacyjne w układach klimatyzacji?Jak działa kompresor czynnika?

Samo działanie kompresora, w tym wypadku sprężarki rotacyjnej, jest stosunkowo proste. Wewnątrz znajdują się dwa zawory – wlotowy i wylotowy oraz tłok. W momencie jego ruchu w dół otwiera się zawór wlotowy i czynnik chłodzący pod niskim ciśnieniem pobierany jest z parownika. Następnie tłok zaczyna poruszać się w górę, co powoduje zamknięcie zaworu wlotowego i sprężanie czynnika. Gdy osiągnie on odpowiednio wysokie ciśnienie, otwarciu ulega zawór wylotowy, który umożliwia przemieszczenie się gazu w stronę skraplacza. Sprężarka rotacyjna, którą zakupić można na stronie https://www.coolstore.pl/pol_m_KLIMATYZACJA_Sprezarki-do-klimatyzacji-_Sprezarki-rotacyjne-461.html, zasilana jest najczęściej silnikiem elektrycznym, którego wał połączony jest z wałkiem korbowym samej sprężarki. Całość tworzy moduł, który zamknięty jest w szczelnej obudowie, z której wyprowadzone są przewody: wlotowy oraz wylotowy oraz wiązka elektryczna służąca do zasilania silnika elektrycznego. Z powodu znacznej masy takiego modułu sprężarki typu rotacyjnego stosuje się głównie w rozwiązaniach stacjonarnych, choć pojawiają się one również w małych mieszkaniowych klimatyzatorach przenośnych.