Blok mieszkalny to z definicji wielokondygnacyjny budynek. Ma on za zadanie stanowić mieszkanie dla wielu rodzin, a jego podstawową cechą jest prosta budowa. W Europie pierwsze tego typu budowle powstawały jeszcze w latach 30. XX wieku, czyli przed II wojną światową. Zaś w Polsce rozpoczęto budowę w latach 60., wyjątkiem jest jedno z osiedli w Łodzi, gdzie pierwsze osiedle powstało w 1929 roku i nadal funkcjonuje.

Historia bloków w Polsce

Lata po zakończeniu II wojny światowej były trudne, ludzie nie tylko borykali się z trudnościami gospodarczymi, czy odbudowaniem zniszczonych miast. Wielki problem stanowiło znalezienie miejsca do mieszkania. Często bywało tak, że wiele rodzin mieszkało w jednym domu. Zgodnie z potrzebami ludności, władza ludowa rozpoczęła budowę blokowisk. Uznając to za przejaw nowoczesności, nie robili już tego tylko tam gdzie była to konieczność ale również w mniejszych miejscowościach czy wsiach. I tak od lat 60. Zaczęły powstawać kolejne osiedla, a z każdym kolejnym miesiącem czy rokiem powstawały kolejne budynki. 

Jak wyglądają polskie osiedla?

Jak wyglądają miasta, czyli archtektura polskich osiedli. Plik EdycjaBloki zbudowane są z wielkiej płyty. Te starsze, tj pochodzące jeszcze z 60, 70, 80 lat ubiegłego wieku stanowią bryłę, to proste, prostokątne kształty. O architekturze polskich (https://architectu.pl/artykuly/Archipelag-Utopii:-brutalizm-w-Polsce) osiedli można powiedzieć bryłowata.  Najczęściej budynek ma 4 lub 10 pieter. Można spotka takie jedno lub wielokolorowe. Budowane były w skupiskach, czyli osiedlach jeden za drugich stanowiąc zabudowę szeregowa, wszystkie wyglądając tak samo. Architektura polskich osiedli nie wprawiała w zachwyt. Były w szarych odcieniach. Teraz wygląda to troszkę inaczej, co prawda dawne osiedla nadal funkcjonują i mają się całkiem nieźle. Bloki zostały odnowione, gdzie nie gdzie znajduje się plac zabaw czy miejsce dla dorosłych, gdzie można usiąść, a pod blokami bardzo często można zobaczyć mały ogródek. Nowoczesne budownictwo odbiega jednak od tego modelu, architekci prześcigają się w tym by ich projekt był najlepszy, zatem czasami są to nietypowe projekty. Mamy tu nieregularne kształty, kolory, i modny design.
A jaka jest teraz architektura polskich osiedli?Infrastruktura miejska tak się uplasowała, że większość bloków, osiedli jest schowanych w zakamarkach, tak by były oddalone od głównym, często uczęszczanych dróg. Zapewnia to pewien komfort ich mieszkańcom. Jednak, głownie w dużych miastach coraz częściej można zaobserwować budowę w miejscach często uczęszczanych "przy ulicy". Dzieję się ponieważ jest potrzebnych coraz więcej mieszkań. Ale najczęściej na takich osiedlach stwarza się "rodzinny kącik" czy inne miejsce, by można było spędzać czas na powietrzu.