W kontekście aranżacji łazienki zawsze pozostaje kwestia tego czy zdecydować się na prysznic, czy też może wannę. Ta druga kojarzy się z większym komfortem i wiele osób wybiera to rozwiązanie, gdyż stwarza więcej możliwości. Na co zwrócić uwagę przy okazji kupowania takiego wyposażenia?

Sposób montażu

wanny wolnostojąceJeden z najważniejszych aspektów w kontekście wyboru wanny to sposób montażu, który będzie wpływał na układ całej łazienki i jej wykończenie. Najczęściej można spotkać wersje przyścienne (wzdłuż ściany) lub narożne (ustawione przy złączeniu dwóch ścian). Ciekawym wyborem są także wanny wolnostojące, które często kojarzą nam się bardzo luksusowo, jako coś co widzimy choćby na filmach. W praktyce będzie to bardzo dobra decyzja jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, gdyż zwykle wanny wolnostojące trzeba ustawić w pobliżu środka pokoju. Ich dużym atutem jest natomiast nietuzinkowy wygląd, który nadaje całej łazience wyjątkowego charakteru. Wreszcie można wybrać modele przeznaczone do zabudowy, a więc takie, które są wpuszczane w podłogę.

Kształt

Na rynku mamy dostęp do wszelkich kształtów - od klasycznych wariantów prostokątnych i owalnych, po bardzo wymyślne wanny. Podstawowy podział jaki można zastosować to wersje symetryczne i asymetryczne. W tych pierwszych przynajmniej dwa boki są tej samej długości, więc może to być także dopasowana wanna narożna. W kontekście wariantów asymetrycznych ściany są różnej długości i może być ich więcej - spotykane są nawet wanny pięciokątne, które też mogą prezentować się bardzo ciekawie. Pod tym względem wybór będzie uzależniony przede wszystkim od układu samej łazienki, tak by dopasować kształt wanny do miejsca, gdzie chcemy ją umieścić.

Wymiary

Oczywiście nie można zapominać o samych wymiarach. Mają one mniejsze znaczenie, gdy wybieramy wannę do dużej łazienki, lecz pomieszczenia te mają często niewielki metraż. Wtedy trzeba też wybrać mniejsze wanny lub zdecydować się na nietypowe warianty asymetryczne, które można wykorzystać w ciekawy sposób. Warto pamiętać również o tym, że takie modele mają co prawda mniejsze wymiary, lecz często mogą mieć większą pojemność, z uwagi na swój odmienny kształt. W praktyce można zatem dopasować odpowiednią wannę do pomieszczenia o praktycznie każdej powierzchni.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Producenci oferują klientom trzy podstawowe typy jeśli chodzi o uwzględnienie funkcji: wanny standardowe, z hydromasażem lub dwa w jednym (z prysznicem). Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy takiego wyposażenia jak siedzisko (ważne przy małych dzieciach oraz starszych osobach), podłokietniki czy uchwyty ułatwiające podniesienie się z pozycji leżącej. Takie dodatki mogą być mniej lub bardziej ważne, zależnie od charakterystyki domowników i ich potrzeb.