Wiele samochodów niższych segmentów, jak również starych aut, nie ma najlepszej izolacji dźwiękowej. Powoduje to, że w czasie jazdy słyszymy praktycznie wszystko co dzieje się na zewnątrz, a także dźwięk silnika naszego pojazdu. Na dłuższą metę może to być trudne do zniesienia, zwłaszcza jeśli takim samochodem robimy dłuższe trasy. Na szczęście jest na to sposób i za chwilę postaramy się go opisać. Zapraszamy do lektury naszego poradnika wyciszania wnętrza auta.

Szukamy gołej blachy

BitMat

Wiele aut posiada bardzo duże połacie zupełnie niewygłuszonej blachy. Tymczasem właśnie tędy przedostają się najczęściej różnego rodzaju dźwięki. Zajrzyjmy najpierw go bagażnika, zdejmijmy wszystkie wykładziny, wyjmijmy także koło zapasowe. Zapewne wszędzie w tych miejscach znajdziemy tylko i wyłącznie gołą karoserię. Jeśli chcemy mieć w pojeździe ciszę, to nie może tak być. Wybierzmy się więc do sklepu motoryzacyjnego po maty akustyczne, które są przeznaczone właśnie to wygłuszania pojazdów. Wyklejmy nimi wszelkie przestrzenie takie jak bagażnik, gdzie producent nie przewidział żadnego innego wygłuszenia. Zadbajmy także o oblepienie nimi nadkoli od strony kabiny, ponieważ to tamtędy zazwyczaj przenikają najgłośniejsze dźwięki, wynikające z toczenia się opon po asfalcie.

Zaglądamy pod wykładzinę

Jeśli jesteśmy zadowoleni z efektów powyższych działań, to izolacja akustyczna naszego auta może się na tym zakończyć. Jeśli jednak nadal jest bardzo głośno, to będziemy musieli zdemontować między innymi fotele oraz plastikowe obicia przy progach, by móc podnieść wykładzinę kabiny. Pod spodem również powinna znaleźć się nasze maty akustyczne, warto ułożyć nawet kilka warstw. Postarajmy się zrobić to możliwie dokładnie, by założona z powrotem wykładzina pasowała na swoje miejsce. Jeśli głównym problemem jest huk silnika, trzeba będzie zdemontować deskę rozdzielczą, by poprawić wygłuszenie również tam. Większość producentów nawet tanich aut umieszcza tam dość grubą gąbkę, jednak po latach może ona ulec zwyczajnej biodegradacji i po prostu rozpadnie nam się w rękach. Tam również powinna zostać położona porządna izolacja akustyczna. Jak możemy się przekonać, wygłuszanie auta nie jest wcale sprawą prostą. Dlatego, jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej oddać w tym celu auto do jednego z lokalnych warsztatów. Listę znajdziemy bez problemu w internecie. Wtedy odpadnie nam także kupowanie materiałów, ponieważ mechanicy będą mieli pod ręką maty akustyczne i wszelkie inne narzędzia, które przydadzą się do montażu wygłuszeń w sposób profesjonalny. Tekst powstał we współpracy z BitMat