Oświetlenie łazienkowe jest specyficzne, bo wiąże się nierozerwalnie z funkcjami łazienki. Korzystamy z niej by wykonać makijaż lub ogolić się, wziąć prysznic, zrelaksować się w kąpieli. Dlatego jedna lampa to stanowczo za mało. Warto rozważyć inne źródła światła. Co wziąć pod uwagę projektując oświetlenie łazienki?

Postaw na jasną łazienkę

Aby łazienka była funkcjonalna ważne jest nie tylko jej wyposażenie, jak umywalka czy prysznic. Pierwszorzędną rolę odgrywa oświetlenie łazienkowe. Warto więc zadbać o jego właściwe rozmieszczenie i moc. Odpowiednia jasność w tym pomieszczeniu podnosi komfort jego użytkowania.

Po pierwsze światło główne. Przyjmuje się, że to źródło światła powinno mieć moc 75W na 6 m². Najlepiej jeśli rozchodzi się promieniście. Dlatego też pomyślmy o plafonierze, a jeśli mamy sufit podwieszany dobrym rozwiązaniem będą oczka. Ze względu na rozmiary łazienki, żyrandole nie są najlepszym rozwiązaniem.

Górna lampa to nie wszystko. Koniecznie należy wziąć pod uwagę oświetlenie łazienkowe punktowe, szczególnie w okolicach lustra.

Więcej światła

Niektóre czynności wymagają znacznie więcej światła niż inne. Relaksująca kąpiel będzie o wiele przyjemniejsza w przytłumionym świetle, np. z taśmy LED. Ale już makijaż czy golenie wymaga jasnego światła. A ponieważ te właśnie czynności wykonujemy przed lustrem dlatego właśnie w tym miejscu należy koniecznie zainstalować źródła światła.

Pod uwagę można brać kilka możliwości. Dobrym rozwiązaniem jest np. podłużny kinkiet nad lustrem. Jego światło powinno być skierowane w dół, czym dłużysz tym lepszy. Innym pomysłem są boczne reflektory. Jeśli są ruchome, to można światło wygodnie skierować tak, jak nam pasuje. Planując oświetlenie i wybierając jego rodzaj trzeba pamiętać, żeby dobrać takie, które nie będzie zmieniało naturalnych barw. To szczególnie ważne w przypadku makijażu.

Przytulna łazienka

Łazienka przestała spełniać jedynie funkcję użytkową. Coraz częściej jest w niej kącik do relaksu. Nawet jeśli nie mamy miejsca na wannę, to często wprowadzamy np. elementy drewniane, żeby choć odrobinę dać namiastkę spa we własnym domu. Często również planujemy wnękowe półki. W takich miejscach dobrze jest rozważyć oświetlenie łazienkowe o bardziej  dekoracyjnym charakterze. Dobrze sprawdzą się tu taśmy ledowe. A taki rodzaj światła ułatwi nam odprężenie po ciężkim dniu i sprawi, że nasza łazienka nabierze nowego charakteru.