Strefa relaksu na działce lub w ogrodzie to miejsce wyjątkowe, do którego chętnie się wraca. W miłych okolicznościach przyrody można odpocząć, poczytać książkę, czy po prostu wsłuchać się w kojące odgłosy natury. Aby jednak tak się stało, trzeba to miejsce odpowiednio zaaranżować i przygotować do komfortowego użytkowania.

Meble ogrodowe – praktyczne i komfortowe

Nie ma strefy relaksu bez wygodnych mebli ogrodowych. To dzięki  nim można zaszyć się w miękkim fotelu wiklinowym, wypić kawę z bliskimi, czy przygotować wspólne grillowanie. Wcale nie musisz kupować rozłożystych modułowych zestawów ogrodowych, aby urządzić spokojny kącik relaksu. Wystarczy jedna wygodna sofa i dwa fotele oraz niewielka ława do biesiadowania. Jeśli masz jeszcze trochę miejsca w ogrodzie, wstaw mały stolik kawowy i wygodny puf ze schowkiem na drobiazgi. Nie zapomnij o latarenkach i lampionach, które po zmroku doświetlą przestrzeń i stworzą wyjątkowo klimatyczny nastrój.

Jak zaaranżować teren wokół mebli ogrodowych?

Meble są bardzo ważne, ale to nie wszystko. Musisz też pomyśleć o atrakcyjnych dodatkach, które jeszcze bardziej umilą czas spędzony w ogrodzie. Zainstaluj więc kilka pergoli i zasadź przy nich atrakcyjne pnącza, np. kuliste róże. Warto oprócz pergoli ustawić kilka płotków drewnianych kratkowanych, które również wyglądają atrakcyjnie obrośnięte pnączami, np. pachnącym groszkiem. Jeśli pozwala Ci na to metraż ogrodu, załóż oczko wodne lub minifontanny. Szemrząca cicho woda będzie koiła zmysły i doda wyjątkowego uroku strefie relaksu. Przydadzą się też ozdobne duże donice z kwiatami np. kamienne lub te wykonane z palet. Możesz wstawić jedną lub dwie rzeźby ogrodowe, ale nie przesadzaj natomiast z kolorowymi krasnalami, aby nie stworzyć wrażenia kiczu. 

Jakie krzewy i kwiaty wybrać, aby ogród stał się żywy i atrakcyjny dla oka?

Wybór krzewów ozdobnych jest ogromny, ale nie warto sadzić kilku gatunków. Wtedy, szczególnie w mniejszym ogrodzie, uzyskasz odwrotne wrażenie wizualne – chaosu i nieporządku. Lepiej wybrać dwa lub trzy krzewy, które ciekawie ozdobią przestrzeń i będą cieszyć zmysły wyjątkowym wyglądem i zapachem.

Pierwszy proponowany przez wielu użytkowników krzew to liściasty ognik. Charakteryzuje się zjawiskową urodą i może mieć różne zastosowanie. Przede wszystkim warto wykorzystać go do formowania atrakcyjnych żywopłotów. Idealnie sprawdza się także jako soliter na tle trawnika. Jego pędy pokryte są licznymi cierniami oraz ognistymi owocami. To bardzo rozłożysta roślina, niewysoka (sięga do 3 metrów), dlatego zaspokoi Twoje pragnienia o bujnej, nietuzinkowej roślinności. Warto wspomnieć, że gałęzie ognika mają liczne kolce, co stanowi idealne zabezpieczenie przed niepożądanymi gośćmi. Ognik jest czarującym krzewem, ponieważ ma duże, intensywnie zielone liście, które są częściowo zimozielone. Na długo więc cieszą oczy mieszkańców i gości. Natomiast w maju do liści dołączają delikatne białe kwiaty skupione w obfitych gronach. We wrześniu  przeobrażają się w barwne owoce, które mienią się ognistymi barwami żółci, pomarańczy i czerwieni.

Drugą atrakcyjną propozycją na kwiaty do ogrodu są kolorowe hiacynty. Najlepiej wybrać mix kolorów, aby w Twoim ogrodzie było barwnie i świeżo. Ich dzwonkowate kwiaty zebrane są w bujne grona, które stanowią ciekawą dekorację. Mogą być zabarwione na czerwono, różowo, pomarańczowo, łososiowo, żółte, fioletowo, biało lub niebiesko. Najlepiej, aby wzrastały w miejscu ciepłym i słonecznym na żyznej, próchnicze ziemi. Dzięki tym kwiatom Twoja strefa relaksu stanie się jeszcze bardziej przyjazna i tętniąca naturą.

Każdy nawet najmniejszy ogród może dać Ci wiele radości, jeśli do niego odpowiednio zadbasz. Po sezonie oczyść go i zabezpiecz rośliny, a przed sezonem przygotuj ziemię do przyjęcia nowych kwiatów. Zaimpregnuj w razie potrzeby meble lub schowaj je na zimę na przechowanie. Wtedy zaoszczędzisz czasu i pieniędzy w nowym sezonie.