Nawet niewielkich rozmiarów balkon to prosty sposób na otwarcie salonu na zewnątrz i zwiększenie oferowanej przez niego powierzchni użytkowej. W przypadku tarasu dodatkowa przestrzeń jest jeszcze większa, co pozwala na organizację przyjęć na świeżym powietrzu, przy zachowaniu możliwości szybkiego ukrycia się we wnętrzu mieszkania lub domu. Jeśli Twoje mieszkanie lub dom posiada balkon, ewentualnie przestronny taras, musisz zadbać o jego estetyczne wykończenie. Nie chodzi w tym przypadku jedynie o wybór odpowiedniego rodzaju posadzki, ale także o eleganckie i funkcjonalne zabezpieczenie jego krawędzi. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu jakiś rodzaj balustrad. Mogą to być szklane balustrady, ich metalowe wersje (najlepiej kute) lub balustrady wykończone trwałą pleksi, ewentualnie drewnem.

Jaki rodzaj balustrad wybrać?

W przypadku budynków wielorodzinnych zwykle skazani jesteśmy na gotowe rozwiązania zaproponowane przez dewelopera (inwestora), który odpowiada za projekt i wykonanie budynku. W przypadku domów jednorodzinnych, które uzupełniamy balkonem lub większym tarasem, możemy samodzielnie określić, jaki rodzaj balustrad będzie pasował do stylu wykończenia budynku. W przypadku nowoczesnych brył domów jednorodzinnych najczęstszy wybór pada na balustrady szklane wykonane ze szkła transparentnego lub mlecznego, o różnym stopniu przejrzystości. Zwykle podstawą konstrukcyjną dla szklanych balustrad jest stelaż stalowy, wykonany ze stali nierdzewnej, niekiedy chromowanej – w zależności od upodobań i potrzeb zamawiającego. W przypadku domów o bardziej tradycyjnych konstrukcji szklane balustrady stosowane są nieco rzadziej. Ich miejsce zastępują zwykle ażurowe balustrady kute (metalowe). Współcześnie rzadziej stosowanym rozwiązaniem są balustrady o konstrukcji metalowej, wykończone drewnianymi panelami lub pleksi.

Czym wykończyć posadzkę na balkonie lub tarasie?

Do wykańczania posadzek znajdujących się na zewnątrz budynków, a zatem narażonych na działanie niszczących czynników środowiskowych (wilgoć, mróz i słońce) zwykle stosuje się terakotę lub gres. Co ważne, wybrane płytki powinny być mrozoodporne i mieć lekko chropowatą, a przez to antypoślizgową powierzchnię. Nowoczesne tarasy i balkony zabezpieczone przez szklane balustrady coraz częściej wykańcza się również drewnem. Deski użyte do wyłożenia powierzchni posadzek balkonów i tarasów powinny charakteryzować się dużą odpornością na wilgoć i słońce. Drewno przeznaczone do stosowania na zewnątrz musi zostać zatem wcześniej zaimpregnowane ciśnieniowo.