Strefę wypoczynkową w salonie można wykreować w rozmaity sposób, jednak żaden inny mebel jak fotel nie jest w stanie stworzyć tak niepowtarzalnej atmosfery sprzyjającej relaksowi. A które z nich łączą w sobie designerski sznyt z komfortem siedzenia? Wybrałam 3 przykłady.

Fotel uszak

Swoją nazwę zawdzięcza specjalnej konstrukcji, na którą składają się "uszy", czyli poduszeczki w kształcie półkola, umieszczone po bokach oparcia. Ponadto cechą charakterystyczną tego modelu mebla jest wysokie oparcie o niewielkim odchyleniu. fotel uszakFotel uszak zwykle tapicerowany jest tkaniną. Może nią być np. len, bawełna czy materiały syntetyczne takie jak wiskoza i poliester. Spotyka się również obicie z zamszu lub pluszu, które dodatkowo wzmaga uczucie ponadprzeciętnego komfortu. Z ciekawostek: designerskie "uszy" fotela mają praktycznie zastosowanie, chroniąc osobę w nim siedzącą przed przeciągiem.

Fotel jajko

Inaczej zwany fotelem "egg", oczywiście nieprzypadkowo, ponieważ swoim kształtem nawiązuje właśnie do jajka, a konkretnie skorupki. Pierwowzór fotela pochodzi z 1958 roku, od duńskiego projektanta, Arne Jacobsena. Siedzisko fotela jest obrotowe i osadzone na jednej dużej i stabilnej nodze. Ten model jednak nie będzie wyglądał dobrze w każdym wnętrzu. Wpasuje się m.in. do pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, w także loftów.

Fotel w stylu skandynawskim

Jak wszystkie meble zaprojektowane w tej stylistyce, tak i fotel w skandynawskim designie powinien cechować się z jednej strony prostotą, z drugiej - praktycznością. Mimo iż jest przeciwieństwem "masywnych" klasycznych mebli wypoczynkowych, nie można odmówić mu wygody. Jego konstrukcja jest minimalistyczna i charakterystyczna - zwykle fotel w stylu skandynawskim składa się z prostych i wysokich drewnianych nóg oraz minimalistycznego, tapicerowanego naturalnym materiałem, siedziska, przywodzącego na myśl to spotykane w konstrukcji krzesła. W stylistykę skandynawską wpisuje się także wymieniony wcześniej fotel jajko. Powyższe meble nie wyczerpują oczywiście katalogu wygodnych i stylowych foteli. A jakie Wy uważacie za najwygodniejsze pod słońcem?