Kluczem do stworzenia równej, trwałej posadzki jest zastosowanie podkładu, który będzie idealnie gładki i bardzo wytrzymały. Wymienione atuty łatwo uzyskać dzięki zaprawie samopoziomującej, która w ostatnich latach zyskała bardzo dużą popularność.zaprawa samopoziomujacaNajlepiej zakupić ją w sklepie internetowym, ponieważ firmy w ten sposób sprzedające materiały budowlane oferują szeroki wybór wylewek, a do tego proponują duże rabaty.Zaprawa samopoziomująca nie wymaga uzbrojenia, a do tego łatwo się rozprowadza po powierzchni podłogi. Jest idealna w przypadku ogrzewania podłogowego- szczelnie okrywa przewody i nie pęka pod wpływem wysokiej temperatury. Może być stosowana również poza budynkiem, np. na tarasie.
Aby stworzyć płynną konsystencję należy do suchej masy dodać odpowiednią ilość wody. Świeżo wylaną zaprawę dobrze jest chronić przed promieniami słonecznymi oraz przeciągiem, istnieje bowiem ryzyko zbyt szybkiego wysychania i pękania podkładu.Niektórzy narzekają, że wylewki samopoziomujące zbyt długo wiążą i schną- można po nich chodzić dopiero po 48 godzinach, a z układaniem posadzki trzeba się wstrzymać przez przynajmniej 7 dni.
Wiadomo jednak, że pośpiech jest złym doradcą, dlatego lepiej cierpliwie poczekać niż później żałować. Efekt, jaki daje odpowiednio wykonana wylewka rekompensuje bowiem wszelkie wcześniejsze niedogodności.