Najczęściej uprawiana (78%) i pijana w Japonii sencha jest jednocześnie najpopularniejszą odmianą zielonej herbaty pijanej na zachodzie. Jej nazwa oznacza "sen"- zaparzenie, "cha"- herbatę. Sencha występuje w wielu wariantach jakości i cen. Im jest bardziej zielona i im cieńsze są liście, tym lepsza herbata. Smak różni się w zależności od regionu i od gorzkawego może przechodzić w świeży, pachnący, nawet lekko słodkawy. 

Jak powstaje sencha?

W przeciwieństwie do innych odmian zielonej herbaty, herbata sencha rośnie w pełnym słońcu. Zbiera się młode i średnie pędy i natychmiast przetwarza. W przeciwieństwie do metody chińskiej, w Japonii liście nie są prażone, a parowane. Proces ten trwa od 10 do 30 sekund i wstrzymuje fermentację oraz utrzymuje zielony kolor. Następnie liście suszy się gorącym powietrzem i wstrząsa. Kolejny krok to zwijanie w małe, wąskie ruloniki. 

Historia senchy sięga roku 1798, kiedy Nagatani Soen odkryła metodę zwijania liści. Wielokrotne rolowanie uszkadza ściany komórkowe liści herbaty, co poprawia uwalnianie składników odżywczych. 

Na rynku można dostać senchę z pierwszego i drugiego zbioru. Ta z pierwszego ma szlachetniejszy smak i jest droższa. 

Działanie i skład 

Sencha - królowa zielonej herbatyZ prozdrowotnego punktu widzenia herbata sencha jest prawdziwą królową zielonych herbat. Ze względu na uprawę w pełnym słońcu sencha charakteryzuje się wysoką zawartością substancji gorzkich, zwłaszcza katechin. Znajdziemy w niej także aminokwasy, szczególnie L-teaninę, odpowiadającą za większą tolerancję kofeiny. Sencha zawiera duże ilości witamin i minerałów, w tym pierwiastków śladowych. 

Ze względu na duża ilość kofeiny na senchę muszą uważać osoby z nadwrażliwością na tą substancję. Warto jednak wiedzieć, że kofeina zawarta w zielonej herbacie działa w inny sposób niż ta w kawie i jest cennym składnikiem naparu. Herbata sencha obniża poziom cholesterolu i ma dobroczynny wpływ na układ sercowo- naczyniowy. 

Zielone herbaty, w tym herbata sencha, wspomaga odchudzanie, przyśpiesza metabolizm i wpływa na spalanie tłuszczów. 

Przygotowanie naparu

Senchę parzy się w temperaturze 60-80 stopni i nie dłużej niż 2 minuty. W innym zakresie temperatur nie uwalnia się całe spektrum prozdrowotnych substancji. Liście, by uwolnić swój aromat, potrzebują miejsca, lepiej więc zaparzać senchę w większym sitku. Dłuższy niż 2 minuty czas parzenia powoduje powstawanie polifenoli, które, wchodząc w reakcje z innymi składnikami herbaty, pogarszają jej dobroczynny wpływ. Senchę można zaparzać dwa razy, by dokładniej wykorzystać jej walory.