Rolety rzymskie to chyba jedne z najczęstszych rolet, które goszczą w naszych domach. Aby jednak działały, niezbędne są odpowiednie mechanizmy do rolet rzymskich, przygotowane specjalnie z myślą o tym rodzaju sprzętu. Różnią się one pod wieloma względami, warto więc wiedzieć, które wybrać. 

Najprostsza różnica między mechanizmami do rolet rzymskich polega na urozmaiceniu zamknięcia kasetonowego – może być ono bowiem otwarte albo zamknięte. Wówczas dokupujemy różne uchwyty kasetonowe, jak również szyny kasetowe. Także hamulec wygląda inaczej, zależnie od otwarcia czy zamknięcia rolety. Trzeba pamiętać, ze różne będą również elementy do rolet łańcuszkowych i sznurkowych, co wynika z konkretnej budowy mechanizmu oraz jego funkcjonowania.

Mechanizmy do rolet rzymskich można kupić obecnie w sklepach, które zajmują się sprzedażą głównie tego rodzaju produktów. W ten sposób można nie tylko wymienić część mechanizmu w swojej rolecie, ale również stworzyć od podstaw takie rolety, które będą nam zupełnie odpowiadać.