Tak jak zmienia się moda, tak zmieniają się trendy w oświetleniu naszych mieszkań. Oczywiście w tym przypadku bardzo duży wpływ na zmiany mają innowacje techniczne, które co jakiś czas pojawiają się na rynku i zdobywają go szturmem. W ostatnich latach na proces zmian wpływ miała także legislacja i nowe prawo, które zmusiło producentów do ograniczenia produkcji tradycyjnych żarówek, a tym samym skłoniło odbiorców do poszukiwania nowych źródeł światła. Stare lampy sufitowe stały się jeszcze starsze, a sami klienci coraz częściej sięgają po to, co kojarzy się z nowoczesnością i energooszczędnością.

oświetlenie

Uniwersalność oświetlenia LED

W ten sposób na fali wznoszącej nowych technologii wypłynęły diody LED, czyli oświetlenie niezwykle wydajne, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej. Z drugiej strony, oświetlenie niezwykle plastyczne, za pomocą którego w sposób niezwykle wygodny możemy kształtować oświetlenie każdego typu wnętrza. Gdy jeszcze do niedawna tradycyjne lampy sufitowe dawały światło rozproszone na całości pomieszczenia, teraz dzięki oświetleniu LED, te same lampy sufitowe mogą skupić się na oświetlaniu wyłącznie wybranych fragmentów wnętrza, dając subtelne, ciepłe światło w dowolnych kolorach. Pewnym unikalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oświetlenie typu LED, są tzw. taśmy. Tego typu oświetlenie instaluje się bezpośrednio pod sufitem, na ścianach czy przy podłodze – trzeba wykonać specjalne ścianki z regipsu, aby ukryć samą taśmę. Zastosowanie takiej technologii pozwala na uzyskanie efektownej poświaty. Oczywiście w tym przypadku wciąż możemy potrzebować tradycyjnej lampy sufitowej, która rozświetli całość pomieszczenia, jednak takie dodatkowe oświetlenie pomoże podkreślić architekturę oraz aranżację wnętrza.

Dużą popularnością cieszy się także oświetlenie halogenowe, które stosowane jest jednak głównie w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni. Tego typu oświetlenie daje światło punktowe, zatem aby rozświetlić nawet niewielką przestrzeń, będziemy potrzebować przynajmniej kilku źródeł światła – kilku oprawek z halogenami.  Tego typu światło tworzy charakterystyczny klimat danego wnętrza i jest rozwiązaniem często stosowanym w łazienkach. Co ciekawe, w przypadku stosowania halogenów, bardzo często zupełnie rezygnuje się z montażu lamp sufitowych, czyli oświetlenia centralnego.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem o domu, ogrodzie i majsterkowaniu hobbydom.pl