ogrzewanie podłogowe, podłogówkaOgrzewanie podłogowe

ma zarówno wiele wad, jak i zalet. Najpierw może jednak napiszę, co to jest to ogrzewanie podłogowe. W ogrzewaniu podłogowym najbardziej charakterystyczne jest to, że całe ciepło podłogi jest dostarczane przez promieniowanie, co zapobiega powstawaniu gorącym warstwom powietrza przy górnej części pokoju, lub jakiegoś pomieszczenia. Jest to dość charakterystyczny sposób emisji ciepła.

Podłogówka zapewnia taki profil temperatury w pomieszczeniu, że temperatura rzeczywista jest zbliżona do temperatury zadanej. Można orzec, że profil temperatury przy ogrzewaniu podłogowym jest idealny. Dzięki temu, że ciepło jest oddawane przez promieniowanie, ogrzewanie te nie wywołuje konwekcji. Konwekcja to proces przekazywania ciepła  związany z makroskopowym ruchem materii w gazie, cieczy bądź plazmie. Są dwa sposoby, dzięki którym wykonuje się ogrzewanie podłogowe. Pierwszym sposobem jest ogrzewanie elektryczne, drugim sposobem jest ogrzewanie wodne.

Głównie podłogówka jest stosowana w łazienkach, jednak w nowe budynki coraz częściej projektowane są tak, aby ogrzewanie podłogowe miało całe pomieszczenie. Wracając do ogrzewania podłogowego wodnego, sposób jest podobny, jak zwykłe ogrzewanie. Woda dostarczana jest instalacją centralnego ogrzewanie, jednak konieczny jest w tym przypadku zastosowanie mieszacza obniżenia temperatury wody w stosunku do źródła ciepła, jakim jest pompa cieplna lub kocioł kondensacyjny.

Projektowaniem takiego układu zajmują się inżynierowie najczęściej tacy, którzy kończyli politechnikę po kierunku inżynieria środowiska. Mając kilku znajomych na tym kierunku, łatwo mi było się dowiedzieć o doborach pomp ich kosztach, które nie są małe i innych czynnikach, których niestety nie zapamiętałem. Ogrzewanie elektryczne działa na takiej samej zasadzie, jak grzejniki elektryczne. Według mnie jednak bardziej się opłaca ogrzewać dom za pomocą centralnego ogrzewania, choć ogrzewanie elektryczne w cale nie jest gorsze, na pewno jest dokładniejsze i łatwiejsze w obsłudze.