Jak wydzielić w domu strefy dla psa

[caption id="attachment_620" align="alignleft" width="300"]karma dla psa Psiak musi wiedzieć, że ma swoje miejsca w domu do zabawy, jedzenia i spania[/caption]

Urządzanie wnętrz to nie tylko dobieranie akcesoriów pod kolor mebli. Zaplanowanie pomieszczenia jest trudnym wyzwaniem, podczas którego trzeba uwzględnić także potrzeby domowników i mieszkających w domu zwierząt. Do tego dochodzą ograniczenie metrażu, usytuowanie okien i oświetlenie.

Zwierzęta także potrzebują swoich wyznaczonych stref w domu. Brak pewnych stałych punktów bardzo utrudnia ich prawidłowe wychowanie. Nasz pupil musi wiedzieć gdzie jest miejsce do spania, gdzie może się bawić, a w którym kąciku stoi karma dla psa i woda. Urządzając dom nie zapomnijmy o swoich zwierzakach i traktujmy je na równi z innymi domownikami.

Podczas wydzielania określonych stref dla psa trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przestrzeganie pewnych reguł ułatwi zwierzęciu przystosowanie się do nowego miejsca, złagodzi stres, a nam pozwoli szybciej zapanować nad jego odruchami.

Spanie

Miejsce do spania koniecznie musi znaleźć się w cichym i spokojnym pokoju, do którego nie mają wstępu małe dzieci. Legowisko musi leżeć w zacienionej części pomieszczenia, aby ułatwić zasypianie. Najlepiej jeżeli jest z dala od okien i podwórkowego hałasu. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku budynków położonych w centrum miasta lub przy ruchliwych szosach.

Jedzenie

Strefa posiłków powinna znajdować się w kuchni, gdzie też zwyczajowo przechowywana jest karma dla psa. Jest to podyktowane głównie wygodą właściciela. Niektórzy wybierają jednak jadalnię, w której wszyscy jedzą wspólnie. Najważniejsze jednak, aby wokół misek nie było dywaników – psy często brudzą w trakcie posiłków.

Zabawa

Psy uwielbiają się bawić, dlatego chętnie korzystają z różnego rodzaju zabawek, gryzaków, piszczałek, piłeczek itp. Strefę zabawy można wyznaczyć w salonie, a w czasie ciepłych dni także na tarasie. Im większy jest pies, tym większa powinna być dostępna przestrzeń. W pobliżu tego miejsca nie mogą znajdować się żadne cenne przedmioty, ceramika, szkło lub lampy. Usuńmy również wszystkie kable, aby nasz pupil nie zaplątał się w czasie zabawy.