Przedmioty codziennego użytku mogą stanowić doskonałe źródło wnętrzarskich konwencji. Najlepiej o tym fakcie można przekonać się na przykładzie luster. Myli się ten, kto uważa, że szklane zwierciadła służą wyłącznie do sprawdzania nienagannie prezentującego się wizerunku. W branży aranżacyjnej są skarbnicą pomysłów, albowiem trudno o drugi, równie interesujący przedmiot, który wykazuje się równie wysokimi umiejętnościami powiększającymi małe przestrzenie, rozjaśniającymi czy dekorującymi. Lustro bowiem to przedmiot o trudnych do przecenienia wartościach artystycznych, który powinien znajdować się we wnętrzu każdego domu.

Krótka lekcja historii...

Trudno powiedzieć jednoznacznie, kiedy powstało pierwsze zwierciadło, niemniej jednak wiadomo, że początkowo do przeglądania swojego odbicia służyła ludziom ... tafla wody! Dopiero później zauważono, że te same właściwości może zapewnić wygładzona powierzchnia obsydianu, którego trzymanie w dłoni było wiele praktyczniejsze niż nieustanne pochylanie się nad wodą. Wraz z upływem czasu, funkcję luster zaczynały spełniać inne materiały. Niewielkie zwierciadła wytwarzane z ołowiu, srebra czy brązu stanowiły dodatek starożytnych Egipcjan czy Greków. A jako pierwsi, metodę wytwarzania szklanych luster posiedli Rzymianie.

Do współczesnych aranżacji

Szklana tafla ma jedną, podstawową zaletę. Pasuje do każdego wnętrza, bez względu na styl i motyw przewodni całego projektu. Jedyne, co ważne to rozmiar, kształt i rama poszczególnych modeli. Mieszkanie w stylu glamour doskonale zaprezentuje się w towarzystwie dekoracji w złotych i bogato zdobionych ram, podczas gdy w aranżacjach marynistycznych uwagę przykują modele zawieszone na żeglarskich sznurach.

Alternatywa dla lustra

Różne są oczekiwania i preferencje klientów, którym sprostać muszą możliwości producentów. Jeśli zatem z jakiś przyczyn nie jesteśmy przekonani do lustra, można spróbować samoprzylepnej folii lustrzanej. Jej niekwestionowanym atutem jest uniwersalność i łatwość zastosowania. Bez najmniejszego trudu można ją przyciąć i nakleić na gładką powierzchnię – w zależności od indywidualnych preferencji. I choć odbijany w niej obraz nie należy do wyraźnych, niemniej jednak równie skutecznie jak lustro odbija światło i rozświetla wnętrze.

Zanim zawiśnie na ścianie...

Wydawać by się mogło, że każde miejsce jest odpowiednie do powieszenia zwierciadła. W zasadzie można byłoby się pochylić ku temu stwierdzeniu. Jest jednak pewien warunek. Trudno bowiem o większy aranżacyjny faux-pass, jeśli odbijany obraz będzie przykuwał wzrok w kierunku bałaganu panującemu w kuchni. Dlatego zanim powiesimy lustro, musimy sprawdzić, co będzie się w nim odbijało...

Odkryj lustra dekoracyjne w sklepie Modern Classic Home