Coś, co kilkanaście lat temu było jeszcze niemożliwe, kilka lat temu było po prostu drogie. Dla fanów najnowszych technologii mamy dobrą wiadomość! Regulator temperatury, czy automatyczne sterowanie przyciemnieniem światła jest czymś w dzisiejszych czasach normalnym, co dostępne jest niemal na wyciągnięcie ręki.

  Ile będzie kosztować taki system? Jeśli nie chcemy samodzielnie bawić się z projektowaniem i tworzeniem lub nie mamy do tego talentu, wystarczy kilka tysięcy złotych i jeden dzień na instalacje. Czasem wystarczą jednak dobre chęci, ponieważ z pomocą połączenia Arduino lub Raspberry, jesteśmy z takim wyposażeniem jak silniczki, rolety i regulator temperatury oraz światła, możemy stworzyć całą automatykę dla domu!   Na sam koniec tego wywodu, chce pozostawić jeden smaczek, który prawdopodobnie spodoba się gadżeciarzom najbardziej – chodzi mianowicie o to, że wszystko może być sterowane z pomocą smartfona, nawet jeśli znajdujemy się na drugim końcu świata! Dlaczego jest to tak atrakcyjna propozycja? Ponieważ wracając po ciężkim dniu pracy, można ustawić już regulator temperatury, by schłodził lub ocieplił mieszkanie, włączyć klimatyczne światła przy powrocie z randki, lub zasłonić rolety, gdy zapomnimy zrobić to podczas wyjazdu na urlop.

Co potrzebne jest do stworzenia takiego systemu

Po pierwsze i najważniejsze, to zakup odpowiedniego minikomputera, który będzie sterować wszystkim z poziomu naszego telefonu komórkowego. Następnym krokiem jest dobranie odpowiednich czujników, pozwalających na sterowanie wyposażeniem domu.

  Posiadając już cały zestaw układów, schematów i czujników, następnie należy znaleźć poradnik lutowania i montażu wszystkiego ze sobą, by tworzyło spójną całość – chyba, że posiadacie już odpowiednie doświadczenie i jesteście w stanie wszystko zaplanować samodzielnie, wtedy już poradniki nie będą potrzebne. Prace manualne jednak dla większości osób mogą nie stanowić największego wyzwania, ponieważ problem pojawi się w ostatnim kroku, który polega na konieczności programowania całego systemu. Bez znajomości języków komputerowych, musimy zdać się na gotowe poradniki, pozwalające zaprogramować wszystkie działania i czynności.   Ile zajmie cały proces tworzenia? Wszystko zależy od stopnia umiejętności, zaplanowania czynności projektowania i montażu oraz samych chęci – zawodowcy, są w stanie podłączyć regulator temperatury, rolety i światła w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni… Mniej zaawansowani użytkownicy, zrobią to w około tydzień.