Rok szkolny dobiega końca, wiec dobrze jest się zastanowić nad tym, jak zorganizować swojemu dziecku wakacje, tak, aby nie przesiedziało one dwóch miesięcy przed ekranem telewizora lub komputera. Bardziej zorganizowani rodzice już od kilku miesięcy posiadają kilka planów w zanadrzu. Dla tych nie znających jeszcze żadnego scenariusza, poniżej znajduje się kilka propozycji na zorganizowanie aktywnych wakacji najmłodszym.

Grunt to rozwijać pasje

Na zapisanie dzieci na obozy wyjazdowe może już być niestety za późno. Ci rodzice, którzy nie posiadają ani jednego dnia wolnego od pracy powinni szukać pomocy w miejskich ośrodkach pomocy. Organizowane są tam całodzienne warsztaty dla dzieci i młodzieży, które pozwalają na rozwijanie swoich zainteresowań. Mieszane grupy dzieci w jednym przedziale wiekowym stwarzają przyjazną atmosferę dla najmłodszych. Na jedną grupę przypadają dwie opiekunki. Przez cały czas trwania tak zwanych półkolonii dbają one o bezpieczeństwo i dobrą zabawę. Tematyka zajęć jest najróżniejsza. Zajęcia sportowo-taneczne, plastyczne, strzeleckie przeplatają się na zmianę z organizowanymi piknikami i grami i zabawami na świeżym powietrzu. Czasem zdarza się tak, że na sam koniec trwania wakacji dzieci przygotowują krótki pokaz tego, co zdążyły osiągnąć podczas tych dwóch miesięcy. Na festyny kończące wakacje przychodzą całe rodziny, tak więc bardzo często organizowane są stoiska z przekąskami oraz napojami.

Opcja numer 2: językowe półkolonie

Półkolonie językowe są niezwykle ciekawą propozycją dla dzieci rodziców posiadających przyszłościowe myślenie. Nazwa „pół” pochodzi od tego, że dzieci spędzają w danej szkole językowej cały dzień ale na noc wracają do domów. Podobnie jak w wyżej opisanym przykładzie grupy językowe podzielone są ze względu na wiek dzieci i ich poziom językowy. Mnóstwo szkół oferuje certyfikat albo dyplom ukończenia kursu. Przez cały dzień dzieci mają podzielony czas na pracę oraz zabawę. Większość wiedzy przyswajana jest podczas gier i zabaw. Niektóre placówki stosują metodę szokową, czyli rodzimy język polski jest w nich zakazany, i wszyscy są zmuszeni do mówienia np. po angielsku albo niemiecku. Dla osoby dorosłej może być to przytłaczające ale większość dzieci odbiera to jako wyzwanie połączone z zabawą. To tylko kilka pomysłów na to, jak aktywnie spędzić wakacje.