Styl skandynawski wykształcił się w północnych rejonach Europy i świetnie oddaje klimat tamtejszych krain, które przez dużą część roku są ośnieżone. Skandynawia posiada wiele miejsc, które nie zostały tak mocno przekształcone przez człowieka. Właśnie dlatego styl skandynawski przepełniony jest bielą, odcieniami niebieskiego oraz naturalnymi surowcami. Wnętrza północnych domów charakteryzują się czystością formy, prostymi i funkcjonalnymi meblami (często wykonanymi z litego drewna), przestronnością, a także spokojną kolorystyką, w której dominuje biel, szarość, niebieski i brąz. Ważne są również naturalne akcenty - naturalne tkaniny, także pochodzenia zwierzęcego, drewno, wiklina, bambus.

Podłoga

Podłoga we wnętrzu skandynawskim musi być wykonana z drewnianych desek. Najczęściej są lakierowane lub inkrustowane za pomocą olejów. Popularne jest również malowanie podłóg odporną na ścieranie farbą, np. białą o właściwościach kryjących.

Meble

Meble skandynawskie produkowane są z litego drewna. Zazwyczaj jest to jasne drewno, które wygląda lekko i rozjaśnia wnętrze oraz wprowadza do domu element natury. W stylu skandynawskim dopuszczalne są również meble drewniane pokryte białą, szarą lub niebieską farbą. Oprócz wyglądu, cechą charakterystyczną mebli skandynawskich jest ich funkcjonalność. Mają być wygodne w użytkowaniu i zapewniać wystarczającą ilość miejsca do przechowywania. W przypadku biurek ważne są wygodne blaty, łatwo dostępne szuflady oraz skrytki w blacie, które ułatwiają utrzymanie porządku i segregację drobiazgów.

Design

Styl skandynawski to nie tylko jednobarwne, gładkie powierzchnie. Znajdziemy tu dużo wzorów - głównie prostych i geometrycznych. Mogą także nawiązywać do natury, ale na swój minimalistyczny sposób.

Dodatki

Północne wnętrza są oszczędne w formie, jednak nie brakuje w nich elementów, które ocieplają i nadają przyjemną atmosferę. Dużą rolę pełnią tutaj tkaniny - również wykonane z naturalnych surowców (wełny, bawełny, lnu), np. narzuty na sofę i fotele, poduszki, zasłony, dywaniki. Dodatki często stanowią element kontrastujący do reszty wystroju, np. poprzez swoją ciemną lub intensywną barwę.