Urządzanie domu czy mieszkania to czas, kiedy zastanawiamy się, w jakim stylu urządzić poszczególne pomieszczeni i jak je funkcjonalnie zaaranżować. Tym, co nigdy nie wychodzi z mody jest klasyka połączona z nienachalną elegancją. Taki efekt jest możliwy do osiągnięcia między innymi dzięki zastosowaniu granitu - symbolu trwałości i klasy. Co więcej, materiał ten świetnie nadaje się do wykorzystania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Czym jest granit?

płyty granitoweGranit to minerał charakteryzujący się bardzo wysokim poziomem twardości i trwałości. To właśnie z tego powodu był używany w budownictwie już w starożytności a jego właściwości są doceniane aż do dziś. Ponadto, jest to jedna z najtwardszych skał odznaczająca się odpornością na mróz, wiatr i wodę. Płyty granitowe, po odpowiednim zaimpregnowaniu lub żywicowaniu, nie nasiąkają wodą. Dodatkowo, bardzo dobrze akumulują ciepło ze względu na znaczną gęstość materiału. Granit nie ulega ścieraniu oraz szkodliwemu działaniu ognia i substancji chemicznych, a także bardzo trudno go zarysować. Popularność opisywanej skały wynika również z faktu, iż jest ona podatna na kształtowanie i łatwo można ją obrobić ze względu na zaplanowane zastosowanie.

Właściwości granitu

Jak wspomnieliśmy już na początku, płyty granitowe można stosować zarówno za zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych, świetnie sprawdza się jako posadzka, blat kuchenny, parapet czy obudowa kominka. Bardzo efektownie prezentuje się również w elementach wyposażenia wnętrz, takich jak zlewy, umywalki czy charakterystyczne detale. W zależności od tego, na jaki kolor się zdecydujemy, poszczególne elementy możemy dopasować do zaplanowanego już wcześniej wystroju. Szeroki wachlarz możliwości sprawia, że praktycznie do każdego wnętrza można idealnie dopasować odcień płyt oraz kolor dodatków. Wbrew pozorom, kuchnia czy pokój urządzone z wykorzystaniem granitu, sprawiają wrażenie przytulnych i ciepłych. Wykonane zaś z niego kominki, wprowadzają do mieszkania niepowtarzalny klimat.

Jeśli chodzi o zewnętrzne zastosowanie, to jest ono również bardzo szerokie. Granitu używa się do wykończenia elewacji budynków oraz ogrodzeń. W przypadku elewacji, korzyścią takiego rozwiązania jest akumulacja ciepła, dzięki której budynek jest w pewnym stopniu dodatkowo dogrzewany. Płyty granitowe można spotkać również na podjazdach oraz schodach. Budynki, na których zastosowano tego rodzaju wykończenia, doskonale komponują się z otoczeniem i wyglądają bardzo naturalnie, a przy tym klasycznie i elegancko.

Tekst powstał we współpracy z https://granitnaturalny.pl.