Współcześnie, mamy dość duży wybór drożdży gorzelniczych, dzięki którym możliwe okazuje się wyprodukowanie mocniejszych trunków w zaciszu własnego domu. Wystarczy bowiem dodać je do nastawu, aby w ten sposób wywołać proces fermentacji. Mając je pod ręką, stworzymy własnej produkcji brandy, koniak, bimber, śliwowicę, kirsch, calvados czy inne mocniejsze alkohole, nie wymagające specjalistycznego oprzyrządowania. Rodzi się jednak pytanie, jakie drożdże gorzelnicze wybrać? Nie każdy bowiem jest ekspertem w tej dziedzinie, dlatego jednym z najważniejszych czynników jest określenie osobistych oczekiwań, zarówno od samej fermentacji, jak i efektów tuż po jej zakończeniu.

Po pierwsze – oczekiwania

Tak, jak zostało to już wcześniej wspomniane, dla jednych najważniejszym czynnikiem drożdży gorzelniczych jest szybkość fermentacji. W celu uzyskania błyskawicznego trunku, poleca się produkty o nazwie „24h”, czyli „jednodniówki”. W tym przypadku ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury, ale również ilość przefermentowanego cukru, który w bezpośrednim zakresie zadecyduje o procentowości alkoholu.

W sytuacji, gdy podstawowym czynnikiem okazuje się moc nastawu, a co za tym idzie, ilość alkoholu w zacierze, wtenczas najlepszą propozycję stanowią drożdże gorzelnicze tzw. ósemki. Pozwalają uzyskać najwyższe stężenie alkoholu po fermentacji, gdyż wykazują się największą odpornością, ale ich czas jest najdłuższy spośród wszystkich dostępnych.

Po drugie – objętość

Zarówno „jednodniówki”, jak i „ósemki” przeznaczone są do małych nastawów. Wszystko dlatego, że dynamicznie przeprowadzana fermentacja sprawia, że wytwarza się wysoka temperatura. Jeśli zatem chcemy jednorazowo nastawić duży nastaw cukrowy, należy wybrać drożdże gorzelnicze przeznaczone do łączenia. Stanowią mieszankę drożdży z mikroelementami i pożywką, która zabezpiecza przed skutkami wysokiej temperatury.

Po trzecie – posiadany sprzęt

Na polskim rynku znajdziemy jeszcze drożdże gorzelnicze, określane mianem „czystych”. Stanowią mieszankę starannie skomponowanych drożdży z dodatkami, które podczas całego procesu fermentowania wytwarzają mniejsze ilości skutków ubocznych, które w decydującym zakresie wpływają na walory smakowe i zapachowe wytworzonego trunku. Okazują się szczególnie pomocne w sytuacji, gdy jesteśmy w posiadaniu prostego, niezbyt skomplikowanego sprzętu, bez funkcji elektronicznego sterowania temperaturą i chłodzeniem.

Drożdże gorzelnicze dostępne na https://www.winodomowe.pl/pol_m_Gorzelnictwo-i-destylacja_Drozdze-gorzelnicze-140.html.