Ludzka miłość do pięknego zapachu jest głęboko zakorzeniona w tysiącleciach kulturowej i duchowej praktyki. Historia perfum jest bogata i kolorowa, a do tego bardzo wiekowa – sięga bowiem czasów starożytnych i wspaniałych cywilizacji Chin, Persji, Egiptu, Grecji oraz Rzymu. Starożytne zapachy były zazwyczaj połączeniem produktów roślinnych lub zwierzęcych zmieszanych z bogatymi olejami. Współczesna archeologia odkryła piękne naczynia po perfumach, które jasno dają do zrozumienia, że znajdujące się niegdyś w nich perfumy należały z reguły do bardzo zamożnego członka społeczeństwa. To Egipt i jego rozległy wpływ rozpowszechniły zapachy w całym starożytnym świecie. Sztuka wytwarzania wspaniałych wrażeń zapachowych kwitnie również i dzisiaj, czego przykładem mogą być nowoczesne źródła naturalnych aromatów, takie jak świece WoodWick.

Perfumy w starożytnym świecie

świece

Egipcjanie wierzyli, że piękne zapachy pochodziły wprost od bogów. To bóg słońca, potężny Ra, podarował im ulubione przez nich aromaty kadzidła i mirry. Perfumy były cennym towarem, ponieważ wiązano je ze świętym rytuałem czystości. Starożytni Grecy wierzyli, że bogów z Olimpu przyciągały słodkie zapachy, a ich myśliciele medyczni wiązali aromaterapię ze zdrowiem i witalnością. Uważa się, że Rzymianie używali około 2800 ton kadzidła rocznie, a perfumy były dosłownie wszędzie. Możemy sobie wyobrazić, jak wielką furorę zrobiłyby w tamtych czasach nasze dzisiejsze sposoby na piękny zapach w domu. Świece WoodWick czy kominki zapachowe rozchodziłyby się w świecie starożytnym niczym świeże bułeczki.

Persja i Chiny

Persja dominowała w handlu perfumami przez setki lat, a w szczegółowych portretach perskich władców wielu z nich zostało otoczonych przez wspaniałe butelki perfum. Starożytni Chinczycy bardzo sobie cenili piękne zapachy, ale raczej nie nosili ich na sobie. Palili kadzidła i inne pachnące materiały w specjalnych, świętych rytuałach. Rosnące zapotrzebowanie na kadzidło i perfumy, które były używane zarówno w ceremoniach religijnych, jak i do osobistej pielęgnacji, rozwinęło się w przemysł handlowy, który komercyjnie łączył Wschód z Zachodem. Naturalne zapachy w przemyśle perfumeryjnym Biorąc pod uwagę naszą pasję do zapachu, nie jest niespodzianką, że światowy rynek perfum i środków zapachowych osiągnie do 2022 roku pułap 51 miliardów dolarów. Eksperci uważają, że wzrost przemysłu jest w dużej mierze spowodowany zwiększonym stosowaniem zapachu w życiu codziennym (zarówno przez mężczyzn jak i kobiety), popularyzacją środków takich jak świece WoodWick (czyli wykonanych z naturalnych materiałów) oraz rosnąca świadomość, że zapachy są integralną częścią naszego osobistego nastroju i dobrego samopoczucia.