Nawet najpiękniejsza kuchnia może okazać się najgorszą, jeśli będzie miała niefunkcjonalne rozwiązania. Dlatego tak istotne jest dokładne przemyślenie jej projektu. Tutaj każdy aspekt jest ważny - od rozmieszczenia oświetlenia po umiejscowienie lodówki. Których błędów unikać, aby wymarzona przez nas kuchnia spełniała w 100% swoją funkcję?

Zignorowanie zasady trójkąta roboczego

Dotyczy ona rozmieszczenia trzech najważniejszych sprzętów i stref w kuchni: kuchenki, zlewozmywaka i lodówki. Chodzi o swobodne użytkowanie ich, co zapewni odpowiednia przestrzeń między sprzętami pozwalającymi nam na wyjęcie składników, ich umycie, krojenie i gotowanie. Powinny zostać zachowane następujące, przybliżone odległości:• 1,2 - 2,7 m między lodówką a kuchenką• 1,2 - 2,1 m pomiędzy zlewem i kuchenką• 1,2 - 2,1 m między zlewem i lodówką

Lodówka i piekarnik z płytą grzewczą obok siebie

kuchnia

Takie ustawienie jest niekorzystne, ponieważ nagrzewająca się płyta powoduje, że zlokalizowana w sąsiedztwie lodówka potrzebuje więcej energii do chłodzenia. Jest to więc nieekonomiczne, a w dodatku może przyczynić się w przyszłości do szybkiej eksploatacji, a nawet zniszczenia sprzętu.

Nieodpowiednia liczba gniazdek

Kuchnia to pomieszczenie, w którym znajduje się szereg sprzętów elektrycznych. Pamiętajmy o tym rozplanowując rozmieszczenie gniazdek. Nie tylko lodówka, płyta grzewcza i zmywarka będą potrzebować dojścia do prądu, ale również takie sprzęty jak: toster, ekspres do kawy czy czajnik elektryczny.

Brak wystarczających miejsc do przechowywania

Zadbajmy o odpowiednią liczbą szafek, ale także ich funkcjonalność. A tę można podnieść m.in. poprzez stosowanie rozmaitych organizerów. Zbyt wiele sprzętów i naczyń leżących na blacie czy parapecie, z powodu braku miejsca w szafie spowoduje, że kuchnia szybko się zagraci i straci część przestrzeni użytkowej.

Zbyt ciemna zabudowa do małej kuchni

Ciemne odcienie pomniejszają przestrzeń, a w niektórych przypadkach mogą również przytłaczać. Do małych kuchni polecane są szafki i zabudowa w jasnych kolorach, te bowiem dadzą optyczne złudzenie większej przestrzeni.

Tylko górne oświetlenie

Takie rozwiązanie uprzykrzy nam codzienne przebywanie i funkcjonowanie w kuchni. Odpowiednie doświetlenie miejsc roboczych jest niezwykle istotne, dlatego optymalne jest zastosowanie również oświetlenia punktowego, np. podszafkowego - nad blatem, mającego doświetlić poszczególne strefy.